Kadınlarda vücut kompozisyonu ölçüm parametreleri, vücut kitle indeksi, bel-kalça oranı ve hipertansiyon ile ilişkisi
Measurement of body composition parameters, body mass index, waist-hip ratio in women and its relation to hypertension
- Tez No: 108193
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL TAŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı obez hipertansif, obez normotansif ve non- obez normotansif kadınlarda vücut kompozisyonu parametreleri ile obezitenin şekli ve derecesini belirleyen vücut kitle indeksi, bel/kalça oranı ve hipertansiyon arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu çalışmada yaşlan 20-60 yaşlan arasındaki toplam 60 kadın yirmi kişilik gruplar halinde obez hipertansif, obez normotansif ve nonobez normotansif olmak üzere 3 ayn gruba aynlmıştır. Her grup her biri 10 kişilik olmak üzere 20- 35 yaş ve 36-60 yaş gruplanna aynlmıştır. Tüm olgularda ağırlık, boy, vücut kitle indeksi ve bel/kalça oranı ölçülmüştür. Ayrıca, B.İ.A. metodu ile vücut su kitlesi, vücut yağ kitlesi, yağsız vücut kitlesi(lean mass) yüzdeleri, yağsız vücut kitlesi ile vücut yağ kitlesi yüzdeleri oranı (lean/fat ratio) ve bazal metabolizmalan hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular SPSS for Windows 5.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalarda ANOVA(tek yönlü varyans analizi) ve Tukeys HSO Students t testleri kullanılmıştır. Korelasyon analelerinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. P< 0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Tüm olgular ele alındığında vücut kitle indeksi(BMİ) ile sistolik(SKB) ve diastolik (DKB) kan basınçları arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edilirken bel/kalça oranı ile SKB ve DKB arasında anlamlı korelasyon belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study is to examine and disclose the relations between the body composition parameters and the body mass index, waist to hip ratio and hypertension which determine the way and extent of obesity in obese/hypertensive and obese/normotensive and non-obese/normotensive women. In this study, totally 60 women aged between 20 and 60 years old were divided into 3 groups, each consisting of 20 women, which are namely obese/hypertensive group, obese/normotensive group and non- obese/normotensive group. Each group was also divided into two groups, consisting of 10 women, between 20-35 years old and 36-60 years old, respectively. The weight, height, body mass index and waist to hip ratio of all subjects were measured. Moreover, the percentages of body water mass, body fat mass and lean mass and the lean to fat ratio and the basal metabolism of subjects were individually calculated by using B.I.A. method. The findings obtained were evaluated by using SPSS for Windows 5.0 statistical software. ANOVA (one-way variance analysis) and Tukeys HSO students t tests were used in comparisons. The Pearson correlation analysis was implemented in the correlation analysis.