Mide suyu üreaz aktivitesinin biopsiye dayali olmayan metodlarla belirlenmesi,helicobacter pylori tanısındaki yeri, üremik olgulardaki kullanılabilirliği
Non-bi̇opsy methods to detecti̇on of gastri̇c jui̇ce urease acti̇vi̇ty i̇n the di̇agnosi̇s of heli̇cobacter pylori̇, Appli̇cabi̇li̇ty i̇n uremi̇c case
  1. Tez No: 412013
  2. Yazar: NEZİH PİŞKİNPAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET SÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Helicobacter pylori enfeksiyonu tanısında mide suyu üreaz aktivitesinin yerinin, kronik renal yetersizlik olgularındaki değeri nin belirlenmesi amaçlandı. MATERYAL VE METOD: Elli hasta çalışma kapsamına alındı. Mide suyu amonyak, üre nitrojeni , üre nitrojeninin amonyak değerine oranı tespit edildi. Ayrıca diyaliz olgularında, mide suyu üre fraksiyonu hesaplandı. Daha sonra üst gastrointestinal endoskopi ,biopsi ve patolojik değerlendirme yapıldı. Mide suyu üre nitrojeni, amonyak, üre nitrojeni/amonyak oranı ile helicobacter pylori varlığı arasındaki ilişki Mann-Whitney U testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Hemodiyaliz olgularında mide suyu üre fraksiyonu ile helicobacter pylori varlığı arasındaki ilişki Student t testi ile araştırıldı. BULGULAR: ,Üremik olmayan olgularda , mide suyu amonyak,, üre nitrojeninin amonyak değerine oranı ile helicobacter pylori arasındaki ilişki anlamlıydı. Mide suyu üre nitrojeni değerleri ile helicobacter pylori varlığı arasında bağıntı saptanmadı. Hemodiyaliz olgularında mide suyu amonyak değeri , mide suyu üre fraksiyonu ile helicobacter pylori varlığı arasındaki ilişki anlamlıydı. Mide suyu üre nitrojeni, üre nitrojeninin amonyak değerine oranı ile helicobacter pylori arasındaki ilişki saptanmadı. TARTIŞMA: Mide suyu üreaz aktivitesinin biopsiye dayanmayan metodlarla belirlenmesi helicobacter pylori tanısında değerlidir.Üremik olgularda da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To assess the importance of gastric juice urease activity in the diagnosis of helicobacter pylori infection and its value in chronic renal insufficiency was aimed. MATERIALS AND METHODS: Fifty patients were included in the thesis . Gastric juice ammonia ,urea nitrogena concentrations and urea/ammonia ratios were calculated. Gastric juice urea fraction was also calculated in hemodialysied patients. Upper gastrointestinal endoscopies were then performed and antral mucosal biopsies were obtained for histology. Gastric juice ammonia ,urea nitrogena concentrations and urea/ammonia ratios were compered by the Mann-Whitney U test. in hemodialysis patients gastric juice urea fractions were compered by the Student's t test. RESULTS: We found difference in gastric juice ammonia concentrations and urea/ammonia ratios in helicobacter pylori positive and negative patients in nonuremic patients.The difference between gastric juice urea nitrogena concentrations in helicobacter pylori positive and negative patients was not significant. Gastric juice ammonia and urea fraction were significant in hemodialysied patients. Gastric juice ,urea nitrogena concentrations and urea/ammonia ratios were not significant. CONCLUSION:Non-biopsy methods to detection of gastric juice urease activity in the diagnosis of helicobacter pylori infection were significant. They can be used in uremic patients.