Kronik obstruktif akciğer hastalığı olan yoğun bakım hastalarında uzamış weaning göstergesi: düşük kreatin seviyesi
- Tez No: 412025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Düşük kreatinin seviyesinin, mekanik ventilatördeki KOAH hastalarında uzamış veya başarısız ventilatörden ayırma işleminin bir göstergesi olup olmadığını saptamak. Yöntem ve gereçler: Dizayn: Retrospektif kohort çalışma Yer: Sağlık Bakanlığı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Solunumsal Yoğun Bakım Ünitesi Çalışma Süresi: 01 Temmuz 2007 ile 30 Haziran 2008 Hastalar: Tüm MV alan KOAH hastalar çalışmaya alındı. Akut veya kronik böbrek yetmezliği, akciğer kanseri ve kas hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tanımlar: Basit weaning: ilk spontan solunum denemesinde başarılı ekstübasyon Zor weaning: başarılı weaning süresinde 3'e kadar spontan solunum denemesi (SSD) yapılmış ya da ilk SSD'den sonra 7 gün geçmiş olması Uzamış weaning: 3'den fazla SSD yapılmış ya da ilk SSD'den sonra 7 günden fazla geçmiş olması. İstatistiksel incelemelerde basit weaning ( grup 1 ) ile zor ya da uzamış weaning ( grup 2 ) karşılaştırmalarında Fisher exact, t-test ve Ki-kare testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 58 hasta alındı( 25 hasta grup 1, 33 hasta grup 2 ). Gruplar arasında yaş, cinsiyet, APACHE skoru, VKİ ve başvuru kan gazı değerleri arasında fark yoktu. Başvuru gününde kreatinin değeri 0.5'in altında olan grup 1'de 1 hasta, grup 2'de 7 hasta vardı. Weaning 1. gününde ise kreatinin seviyesi 0.5 altında olan hasta sayısı grup 2'de grup 1 den anlamlı derecede fazla idi ( grup 1'de 1 hasta, grup 2'de 14 hasta, p=0.001 ). Sonuç: Kreatinin seviyesi KOAH hastalarında weaning denemesi başlangıç gününde uzamış weaning'in bir göstergesi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To find out if low creatinine level is a predictor of unsuccessful weaning or prolonged ventilation in COPD patients receiving mechanical ventilation ( MV ). Methods: Design: Retrospective cohort study Setting: Respiratory Intensive Care Unit, Sureyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Teaching Hospital Study period: July 1st, 2007 – June 30, 2008 Patients: All consecutive COPD patients receiving MV were enrolled. Patients with acute or chronic renal failure, lung cancer, neuromuscular disease were excluded. Same weaning and nutrition protocols were used in all patients. Definitions: Simple weaning: successful extubation on the first attempt. diffucult weaning: fail initial weaning and require up to three spontaneus breath trial (SBT) or as long as 7 days from the first SBT. Prolonged ventilation: fail at least three weaning attempts or require > 7 days after first SBT. Statistical analysis was performed between patients who had successful weaning ( group 1 ) and who had diffucult weaning or prolonged ventilation ( group 2 ) by using chi-square, Fischer's exact or t-test where appropriate. Results: Fifty-eight patients were enrolled ( 25 patients in group 1, 33 patients in group 2 ). There was no significant difference between groups with respect to age, sex, APACHE II score, body mass index and admission arterial blood gas results. One patients in group 1 and 7 patients in group 2 had creatinine levels < 0.5 mg/dl on admission. There were more patients with creatinine levels < 0.5 mg/dl on the first day of weaning trial in group 2 than in group 1 ( 1 patient in group 1, 14 patients in group 2, p=0.001 ). Conclusion: Creatinine level 0.5 mg/dl at the beginning of a weaning trial could be used a predictor of prolonged ventilation in COPD patients.