Açık kalp operasyonları sonrasında gelişen sternum yara yeri enfeksiyonlarını öngörmede rutin kan değerlerinden elde edilen inflamatuar parametrelerin yeri
The place of inflammatory parameters obtained from routine blood values in predicting sternal wound infections after open heart operations
  1. Tez No: 635305
  2. Yazar: KEMAL PARLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ Açık kalp operasyonları sonrası mediastinit nadir ancak morbiditesi ve mortalitesi yüksek bir komplikasyondur. Biz çalışmamızda operasyon öncesi ve sonrası baktığımız rutin kan değerlerinden elde edilen parametreleri kullanarak mediastinit riskini öngörebilmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM 01.01.2015 ve 01.01.2020 tarihleri arasında median sternotomi ile kardiyak cerrahi uygulanan 280 olgu retrospektif olarak tarandı. Bu dönemde 18-80 yaş aralığında median sternotomi uygulanan kardiyak cerrahi sonrası derin sternal enfeksiyon tanısı olan ve tedavi edilen 70 olgu çalışma grubu olarak ( Grup1 ) , rasgele sayılar tablosu esas alınarak seçilen mediastinit tanısı olmayan 210 olgu kontrol grubu olarak ( Grup2 ) çalışmaya alındı. Her iki grup; klinik ve demografik özellikleri, peroperatif değişkenleri, postoperatif takip parametreleri açısından karşılaştırıldı. Tedavi süresine etki eden faktörler analiz edildi. BULGULAR Gruplar arasında cinsiyet, hiperlipidemi, hipertansiyon (HT), sigara içme oranları, ejeksiyon fraksiyonları ve EusroSCORE değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Diabetes mellitus (DM), kronik obstrüktif akciğer hastalığı(KOAH) ve vücut kitle indeksi (VKI) 30 üzerinde olması gibi ko-morbid ek faktörler Grup 1' hastalarda anlamlı olarak Grup 2 ye oranla daha yüksek bulundu (Sırasıyla P değerleri, P< 0.001, P= 0.021, P=0.039). Total perfüzyon zamanı, yapılan cerrahi operasyon tipleri, inotrop ihtiyaçları ve yoğun bakım yatış süreleri açısından gruplar arasında fark yoktu. Gruplar arasında preoperatif olarak hemogram parametreleri, üre, kreatinin ve C reaktif protein(CRP) gibi biyokimyasal parametreler açısından fark yoktu. Preoperatif nötrofil / lenfosit oranı (NLO) değeri Grup 1 de anlamlı olarak yüksekti (P= 0.044). Postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Mediastinitis after open heart surgery is a rare but high complication in morbidity and mortality. In our study, we aimed to predict the risk of mediastinitis by using the parameters obtained from the routine blood values we looked at before and after the operation.. MATERIAL AND METHODBetween 01.01.2015 and 01.01.2020, 280 patients underwent cardiac surgery with a median sternotomy were retrospectively screened. In this period, 70 patients diagnosed with deep sternal wound infection and treated after a median sternotomy were enrolled in the study group ( Group1) and 210 patients with no mediastinitis were enrolled in the study group ( Group2), which was selected based on the random numbers table. Both groups were compared in terms of clinical and demographic characteristics, peroperative variables and postoperative follow-up parameters. Factors affecting treatment duration were analyzed. RESULTS There were no statistically significant differences between the groups in terms of sex, hyperlipidemia, hypertension (HT), smoking rates, ejection fractions and eusroscore values. Diabetes mellitus (DM), chronic obstructive pulmonary disease(COPD) and body mass index (BMI) over 30 is just as co-morbid patients in Group 1 compared to Group 2 significantly higher as additional factors (respectively, p-values, p< 0.001, P= 0.021, P=0.039). There was no difference between the groups in terms of total perfusion time, types of surgical operations performed, inotropic needs and ICU hospitalization times. There was no difference between the groups in terms of preoperative hemogram parameters, biochemical parameters such as urea, creatinine and C reactive protein(CRP). The preoperative NLO value was significantly higher in Group 1 (P= 0.044). Postoperative 1.