Pilonidal sinüsün cerrahi tedavisinde Limberg flep ile Dufourmentel flep yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Limberg and Dufourmentel flap in surgical treatment of pilonidal sinus disease
- Tez No: 412035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ACAR AREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pilonidal sinüs sakrokoksigeal bölgenin sık karşılaşılan kronik bir hastalığıdır. Birçok cerrahi tedavi yöntemi tanımlanmış olmasına rağmen, yüksek nüks oranları nedeniyle ideal tedavi yöntemi yoktur. Bu çalışma kullanımda olan Limberg ve Duforumentel flep yöntemlerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. 2004–2007 yılları arasında polikliniğimize başvuran ve kronik pilonidal sinüs hastalığı tanısı konan hastalar üzerinde yapılmış prospektif-randomize klinik çalışma olarak planlandı. Olgular iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki olgulara tedavide romboid sinüs eksizyonu ve limberg flep yöntemi uygulandı (Grup L, n=50). İkinci gruptaki olgulara tedavide romboid sinüs eksizyonu ve dufourmentel flep yöntemi uygulandı (Grup D, n=50). Nüks olgular, enfekte haldeki olgular ve komplike pilonidal sinüs olguları çalışma dışında bırakıldı. Grup L'deki olguların cinsiyet dağılımı 46 erkek ve 4 kadın idi. Yaş Aralığı 18–44, yaş ortalaması 23,4 olduğu görüldü. Grup D'deki olguların cinsiyet dağılımı 45 erkek ve 5 kadın idi. Yaş Aralığı 18–43, yaş ortalaması 27,4 olduğu görüldü. Olguların başvuru şikayetleri sıklık sırasıyla akıntı, şişlik ve ağrı olduğu görüldü. Şikayet süresi 1 ay – 8 yıl aralığındaydı (ortalama 17 ay). Olguların 33'ünde (%33) daha önceden apse drenajı öyküsü mevcuttu. 27 olguda (%27) orta hatta tek sinüs ağzı saptanırken, 59 olguda (%59) orta hatta birden çok sinüs ağzı saptandı. Geriye kalan 14 olguda (%14) lateralde sinüs ağzı görüldü. Olguların ortalama takip süresi 26,7 aydır (13 – 45 ay). Hastaların ameliyat esnasında değerlendirilen parametreleri rhomboid insizyon kenar uzunlukları, defekt derinliği ve insizyon inferior ucunun anal verge uzaklığıdır. Bu parametreler ile gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi (Grup D: 1,18±0,44, Grup L: 1,16±0,42). Gruplar ameliyat sonrası erken dönem komplikasyonları açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Sinus pilonidal is a common chronic disease relating sacrococcyx region. Although several surgery treatment method were determined relating pilonidal sinus, no optimal treatment method is available because of its high recurrent rates. This study was designed to compare Limberg and Dufourmentel flep methods that currently used. This study is a prospective-randomised clinical study including patients admitted to our hospital and diagnosed as chronic pilonidal sinus disease between 2004 to 2007. Patients were divided into two groups. Rhomboid sinus excision with(and) Limberg flep method were performed to first group was named as group L included 50 patients. Rhomboid sinus excision with(and) dufourmentel method were performed to second group was named as group D included 50 patients. Patients had complicated or recurrent sinus pilonidal and patients with infection were excluded. Patients in Group L included 46 male and 4 female and mean age of patients was 23.4 (ranged 18 to 44 years). Patients in Group included 45 male and 5 female and mean age of patients was 27.4 (ranged 18 to 43). Complaints of patients on admission with decreasing frequency were stream, swelling and pain. Mean duration of complaints of patients was 17 months (ranged 1 month to 1 year). Thirty three(33%) had history of drainage of abscess. Single sinus outlet in 27(27%) patients and more than 1 sinus outlets in 59(59%) were detected at midline. In remain 14(14%) patients, lateral sinus outlet was detected. Mean follow-up duration was 26.7 months(ranged 13 to 45 months). In present study among peri-operative parameters edge length of rhomboid incision, incision depth, and disatance of inferior side of incision to anal verge were evaluated. No significant difference was detected in terms of these parameters between two groups. In addition, no significant difference relating hospitalization duration was detected between two groups (Grup D: 1,18±0,44, Grup L: 1,16±0,42). When parameters related early term complication were taken into account there were no difference between the groups regarding seroma and wound decomposition, although Infection and haematom were significant less in group D patients. When parameters related late term complication were taken into account no significant differences were detected between groups regarding sense situation, pain, itching, and cosmetic worry. Two patients in group D and three patients in group L had recurrent sinuz pilonidal in present study. However, no satistical significance was found between groups in term of recurrency. There are very different surgery and non-surgery treatment choice for treatment of sinus pilonidal. Not any treatment method absolutely prevent recurrence. The lowest recurrence rates were reported with primary excision and rhomboid flep method in current literature. We suggest that Dufourmentel method could be used alternative surgery method to Limberg method in treatment of sinus pilonidal because of it has lower infection and haematom rates, although hospitalisation duration, late complications and recurrence rates are similar compared to Limberg method.