S-kapalı uzaylar ve S-kapalı altuzaylar
S-closed spaces and s-closed subspaces
  1. Tez No: 412039
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇAKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış olup ikinci bölümde tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak için bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm de S-kapalı uzay ile S-kapalı altuzayın tanımları verilmiştir. Bunlarla ile ilgili çeşitli karakterizasyonlar ve özellikler üzerinde durulmuştur. zayıf -kapalı fonksiyon olarak adlandırdığımız yeni bir fonksiyon tanımlanıp S-kapalı uzaylarla ile ilgili özellik genişletilmiştir. Dördüncü bölümde, S-kapalı uzayın kuvvetli formu olan Kuvvetli S-kapalı uzayın tanımı verilmiş ve S-kapalı uzay ile arasındaki bağlantı incelenmiştir.Bu uzayı karakterize eden teoremler ispatlanmıştır. Beşinci bölümde S-kapalı uzayın zayıf formu; Zayıf S-kapalı uzayın tanımı verilmiş ve S-kapalı uzay ile arasındaki bağlantı üzerine durulmuştur. S-kapalı uzaylarla ile ilgili bazı özellik ve karakterizasyonlar zayıf S-kapalı uzaya genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, the subject of thesis is introduced; in the second chapter, in order to make easy the reading some basic definitions and theorems are given. In the third chapter, S-closed space and S-closed subspace are examined. Characterizations and properties of these are studied. Then, it is defined a new function which is called weakly -closed function and a property of S-closed is extended. In the fourth chapter, strongly S-closed space, which is stronger form of S-closed space, is defined and the relation between S-closed space and strongly S-closed space are examined. Theorems which are characterized this space are proved. In the fifth chapter, weakly S-closed space, which is weaker form of S-closed space, is defined and the connection between S-closed space and weakly S-closed space are examined. Then characterizations and properties are extended from S-closed space to weakly S-closed space.