Genelleştirilmiş Urysohn uzaylar
Generalized Urysohn spaces
  1. Tez No: 794795
  2. Yazar: KÜBRA ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Genelleştirilmiş Urysohn uzaylar, açık küme kavramı yerine semi-açık ve pre-açık kavramları ile tanımlanır. (X,τ) topolojik uzayında U⊆A⊆U ̅ olacak şekilde bir U açığı varsa A alt kümesine semi-açıktır ve ayrıca A⊆(A ̅ )^∘ ise A ya pre-açıktır denir. Semi-açık (pre-açık) kümelerin tümleyenleri semi-kapalı (pre-kapalı) kümelerdir. Bu tezin amacı aşağıdaki gibidir: 1. Semi-açık ve pre-açık kavramlarından yararlanılarak elde edilen semi-Urysohn,s-Urysohn, pre-Urysohn ve p-Urysohn olarak adlandırılan uzayları tanımlamak ve özelliklerini incelemek, 2. Genelleştirilmiş Urysohn uzayların kalıtsal ve çarpımsallıklarını belirlemek, 3. Semi-açık ve pre-açık kavramlar kullanarak elde edilen semi-süreklilik, pre-süreklilik, θ-süreklilik, θ-irresolute, θ-pre-irresolute gibi yeni dönüşümler altında genelleştirilmiş Urysohn uzayların durumlarını araştırmak.
Özet (Çeviri)
Generalized Urysohn spaces are defined by using the concepts of semi-open and pre-open set instead of open set. A subset a topological space A of (X,τ) is said to be semi-open if there exists an open set U in X such that U⊆A⊆U ̅ and also A is pre-open if A⊆(A ̅ )^∘ . The complements of semi-open sets (pre-open) are called semi-closed (pre-closed). The main goals of this thesis are as follows: 1. To define and examine the spaces called semi-Urysohn, s-Urysohn, pre-Urysohn, and p-Urysohn spaces by using the concepts of semi-open sets and pre-open sets, 2. To determine the hereditariness ve productivity of generalized Urysohn spaces, 3. To investigate situations of generalized Urysohn spaces under new mappings such as semi-continuity, pre-continuity, θ-continuity, θ-irresolute, θ-pre-irresolute obtained using semi-open and pre-open concepts.