Hint yağından azelaik asid sentezi ve bu asid'in dioktil- ve dinonil- esterlerinin lipaz ile invitro otrtamda etkileşimi
Synthesis of azelaic acid from castor oil and in vitro interaction of dioctyl and dinonyl esthers of this acid with lipase
- Tez No: 412048
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER BAPÇUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada Hint yağından Azelaik asid elde edilerek saflaştırılmış, fiziksel özellikleri saptanarak bu asidin diesterleri sentez edilmiştir. Çalışmada sentez edilen dioktil- ve dinonil- azeleatların saflık kontrolleri ince tabaka kromatografisi, E.N. ve IR spektrumları yardımı ile yapılmıştır. Ayrıca Azelaik asid diesterlerinin invitro ortamda Lipaz ile etkileşimi incelenerek ester bağının parçalanmasında bu enziminin etkili olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study azelaic acid was obtained from castrol oil and then it was purified and determined it's physical properties. After that, azelaic acids diesters were synthesized. Dioctyl- and dinonyl- azeleats which obtained in this study, made püre controls with helping of TLC, melting point and Infra red spectra. Also, by studying the interaction of azelaic acid diesters with with lipase in invitro conditions has been studied that enzyme whether effects the breaking down of the ester bonds.