Obstrükti̇f uyku apne sendromu (OUAS) hastalarinda flekstüp reflektometri̇ i̇le beli̇rlenen üst solunum yollarindaki̇ obstrüksi̇yon lokali̇zasyonlarinin CPAP basincina etki̇si̇
The frequency of obstruction localization in upper airways determined by flextube reflectometry in obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) patients and its effect on pressure of CPAP
- Tez No: 412049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS); horlama, uykuda solunum durmaları ve gündüz uyuklamalarla seyreden bir sendromdur. OUAS‟da meydana gelen apneler ve uykunun sürekli olarak bölünmesi hastanın hayat kalitesini ve sosyal yaĢamını ciddi bir Ģekilde etkileyen, bir takım eĢlik eden patolojileri de beraberinde getirmektedir. KiĢinin yaĢam kalitesini bozduğu ve bir noktada hayatını tehdit eder hale getirdiği için OUAS mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Devamlı pozitif havayolu basıncı (CPAP), OUAS tedavisinde noninvaziv ve en etkili tedavi seçeneği olarak yerini korumaktadır. OUAS‟ın baĢlıca tedavi yöntemi olan CPAP tedavisine hastaların uyumunu etkileyen en önemli faktörlerden birinin hastaya uygulanacak CPAP basıncı olduğu, basınç arttıkça hasta uyumunun azaldığı bildirilmektedir. OUAS‟da üst solunum yollarındaki obstrüksiyon lokalizasyonları; dil kökü, velofaringeal ve mikst olmak üzere üç grupta incelenmiĢtir. Obstrüksiyon bölgesini doğru olarak gösterebilmeyi amaçlayan birçok teknik geliĢtirilmiĢtir. Bunlardan flekstüp reflektometri (rinosleep) obstrüksiyon yerini belirlemede akustik dalgalardan yararlanılan bir teknik olarak tanımlanmıĢtır. ÇalıĢmamız rinosleep iĢleminin, yüksek CPAP basıncı saptanan ve cihaza uyum sağlayamayan olgularda obstrüksiyon lokalizasyonlarını göstermede yararlı olabileceği düĢüncesiyle planlandı. Rinosleep ile hem dil kökü hem de mikst obstrüksiyon gözlenen gruplarda, velofaringeal obstrüksiyon gözlenen gruba göre CPAP titrasyon basınçlarının anlamlı olarak yüksek bulunduğu saptandı ve CPAP basıncını yükselten faktörün, dil kökü obstrüksiyonu olabileceği belirlendi Günümüzde yüksek basınç gereksinimi nedeni ile CPAP uyumu olmayan hastalarda öncelikle önerilen otoCPAP, rampa sistemli CPAP veya BPAP yaklaĢımlarına ek olarak, rinosleep ile obstrüksiyon lokalizasyonları belirlenip, olgunun cerrahi açıdan uygun olup olmadığı belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
The Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is characterized by snoring, apnea periods during sleep and in-day sleepiness. These apnea periods and sleep interruptions effect patient‟s life quality and social life and cause some other accompanied pathologies. Because of the death risk and some other problems as mentioned above, OUAS must be treated. Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) is still the most effective and non-invazive treatment option for OSAS. The CPAP pressure is the one of the important factors which effects the patients adaptability, as pressure increases patient adaptation decreases. Upper airway obstruction localizations in OSAS are divided into 3 subgroup: Tongue root, velopharyngeal and mixed. Several techniques are developped for demonstrating the precise obstruction localization. Of them, the flextube reflectometry (rhinosleep) is defined as the technique which uses acoustic waves to demonstrate the obstructive localization. Our study is designed with the idea of that rhinosleep procedure may be useful in high CPAP pressures with the patient inadapted to the device. CPAP titration pressures are detected statistically higher in both the tongue root and mixed obstruction patterns than the velopharyngeal pattern by rhinosleep and tongue root obstruction is considered as the factor that incrases the CPAP pressure. Ġn addition to primarily suggested autoCPAP, ramp system for CPAP and BPAP methods in patient with inadapted to CPAP because of the need of high pressure, the obstruction localization could be determined by rhinosleep and the surgery decision can be taken or not.