Hizmet işletmelerinde içsel pazarlama ve hizmet kalitesinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi: Pamukkale Üniversitesi Spor Merkezi örneği
Comperative evaluation of service quality and internal marketing at service firms: Example of Pamukkale University Sports Center
- Tez No: 412065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İçsel pazarlama kavramı, özellikle hizmet işletmeleri için son derece önemlidir. Uygulamada çoğu işletme tarafından kullanılmasa da uygulandığı takdirde özellikle hizmet işletmeleri açısından verimli sonuçlar elde edilebilir. Hizmet kalitesi ile içsel pazarlamanın etkileşiminin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. İçsel pazarlamadaki atılacak olumlu adımlar hizmet kalitesine de yansıyacaktır. Bu çalışmada hizmet işletmesi olarak faaliyet gösteren Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Kazdağlı Spor Merkezi içsel pazarlama ve hizmet kalitesi açısından incelenmiştir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulardan ilki, içsel pazarlamanın spor merkezinin yönetici ve çalışanları arasında farklı etkiler ortaya koyduğudur. Bir diğer önemli bulgu ise işletme genelinde ödüllendirmenin yetersiz kaldığıdır. Son olarak hizmet kalitesinde çalışanların bireysel performansa ilişkin boyutların zayıflığı tespit edilmiştir. Bu da işletmedeki ödüllendirme eksikliğinin çalışanların bireysel performanslarına yansıması olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Internal marketing concept is extremely important especially for service firms. In application, although it is not used by most firms, it can be achieved effective results in terms of service firms if it is applied. The interaction of the internal market with the service quality should not be ignored. Positive steps to be taken in the internal market will be reflected in service quality. In this study, Pamukkale University Prof. Dr. Hasan Kazdağlı Sports Center which operates as a service firm has been analyzed in terms of internal marketing and service quality. In this research questionnaire method is used. The first finding obtained is that internal marketing reveals different effects on between the managers and the employees of the sports center. The other important finding is that rewarding is inadequate in overall the firm. Finally, the weakness of the dimensions of service quality for individual performance of employees has been identified. This may be considered as a reflection of lack of reward in the firm to individual performans of employees.