Gayrimekul değerleme yöntemleri ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarında performans analizi
Real estate valuation methods and performance analysis of real estate investment trusts
  1. Tez No: 412083
  2. Yazar: SELDZHAN NEVZATOVA HASANOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK DİZKIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde faiz oranlarının uzunca bir dönemdir durağan kalması gayrimenkule olan talebi arttırmış ve gayrimenkul sektörünün gelişimine katkı sağlamıştır. Gayrimenkul sektörünün gelişmesi taşınmaz değerinin ekonomi içerindeki payını da arttırmaktadır. Gayrimenkuller için alım-satım, devir ve takaslarda gerçek değer arayışı; konusunda uzman, tarafsız, güvenilir firmalar ve uzmanlar tarafından hazırlanan ve varlıkların gerçek değerini yansıtan raporların önemini arttırmıştır. Ülkemizde gayrimenkul sektörünün ve hukuki alt yapının son yıllarda hızla gelişmesine paralel olarak gayrimenkul değerleme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına (GYO) olan ilginin de önemli ölçüde arttığı görülmektedir. Gayrimenkul değerleme yöntemlerini açıklamayı ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının performanslarını karşılaştırmayı amaçlayan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışma ile ilgili temel kavramlar olan değer, değerleme, gayrimenkul ve gayrimenkul değerlemesi ele alınarak açıklanmıştır. İkinci bölümde ülkemizde mevcut mevzuat açısından gayrimenkul değerlemesi konusu incelenmiş, günümüz koşullarında uygulamada kullanılan çeşitli gayrimenkul değerleme yöntemlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; GYO kavramı, GYO'ların tarihçesi ve Türkiye'deki gelişimi, GYO'ların örgütlenme biçimleri ve türleri, faaliyetleri, önemi, yararları, vergi ve hukuki boyutu irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise istatistiksel bir yöntem olarak Veri Zarflama Analizi (VZA) açıklanmış ve VZA kullanılarak 2010-2014 yılları arasında Borsa İstanbul'a (BIST) kayıtlı olan GYO'ların performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The stability of interest rates for the long-term in Turkey has increased the demand for real estate and contributed to the development of real estate sector. The development of real estate sector caused the tangible assets to have an important impact on economy. Also real estate increased the importance of some factors such as purchase and selling, price determination of turnover and swap to objective criteria depending on the restructuring in financial sector and the reports reflecting the real value of assets objectively prepared by the experts working in reliable firms. Growing concern in appraisal of real estate and the Real Estate Investment Trusts (REIT) sector have dramatically been increased in Turkey related with the rapid development of real estate sector and its legal infrastructure in recent years. The study aiming to describe methods for real estate valuation and tocompare performance analysis of REIT is consisted of four chapters. In the first chapter of study the basic concepts about the study; value and real estate concepts are explained. In the second chapter; issue of real estate valuation process is examined based on present legislation in Turkey and various real estate valuation methods which are used also in Turkey are mentioned. The third chapter includes the concept and history of REIT, REIT's development in Turkey also REIT's organization forms and types. In the fourth chapter of the study; Data Envelopment Analysis (DEA), as a statistical method, is examined and the performance analysis of REIT is conducted by DEA for the period of 2010-2014.