Süyuti'nin el-Muzhir isimli eserinin içerik ve metot açısından incelenmesi
The examining of al-Suyuti's work titled al-Muzhir in terms of content and methods
  1. Tez No: 412088
  2. Yazar: SENAN UMUYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Suyûtî'nin“el-Muzhir”isimli eseri, lugavî malzemenin rivayeti ve eleştirisi hususunda hadis âlimlerinin usulünü ve terminolojisini teorik ve pratik düzlemde uygulayan ilk teliftir. Bu kitapta lügat rivayeti ve eleştirisi konusunda gelişmiş bir yöntem ilk defa ortaya koyulmuştur. Suyûtî, eserdeki dil konularını hadis terminolojisi kullanarak açıklamış ve bununla da Arap Dili ve Hadis ilmi terminolojisi arasındaki ilişkiyi göstermiştir. Biz de araştırmamızda, Suyûtî'nin“el-Muzhir”isimli eserini içerik ve metot açısından inceledik ve eserin Arap Dili alanındaki yeri ve önemini aydınlatmaya çalıştık. Ayrıca eserdeki dil ile ilgili konuları farklı başlıklar altında çalışmanın yanı sıra eserde izlenen üslup özelliklerini de göstermeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Al-Suyûtî's book titled“al-Muzhir”is the first work applying the procedures and terminology of Hadith from the theoretical and practical maintenance. In the book, an advanced methodology for dictionary rumor and criticism has been put forward for the first time and studied key issues in Arabic language. Al-Suyûtî explained the topic related to the language in the piece using the hadith methodology so that he could show the relationship between Arabic language and Hadith terminology. In this thesis, I tried to exam al-Suyûtî's book titled“al-Muzhir”in terms of content and methods and show the importance of work in Arabic language field. I also tried to illustrate the characteristics of the work style along with writing the topics related to the language under different titles.