Suyûti'nin el-Behcetu'l-Merdiyye adlı eserinde istişhad ettiği ayetler
Verses that Suyuti show evidence in his wor 'al-Bahcetu'l-Mardiyye'
  1. Tez No: 471327
  2. Yazar: MUHAMMED MAHMUT OLÇUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Celâleddîn Abdurrahman es-Suyûṭî'nin (849/1445-911/1505) hayatı ve nahiv ilmine dair kaleme almış olduğu el-Behcetu'l-Merḍiyye 'alâ Elfiyyeti b. Mâlik isimli eserinde istişhâd ettiği âyetler ele alınmıştır. Bu tez, bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Arapça'da dil çalışmalarının başlaması ve nahiv ilminin doğuşu ele alınmıştır. Birinci bölümde, Celâleddîn Abdurrahman es-Suyûṭî'nin hayatı, yaşadığı dönem, hocaları, talebeleri, ilmî kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, istişhâd hakkında bilgi verilmiş ve Celâleddîn es-Suyûṭî'nin el-Behcetu'l-Merḍiyye 'alâ Elfiyyeti b. Mâlik isimli eserinde Arap dili gramer kurallarının belirlenmesinde delil olarak getirmiş olduğu âyetler ele alınmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, life of Celâleddîn Abdurrahman es-Suyûṭî (849/1445-911/1505), and the verses that he gives as evidences in his work el-Behcetu'l-Merḍiyye 'alâ Elfiyyeti b. Mâlik which is about grammar are handled. This thesis has one introduction chapter and two main chapters. In the introduction section, the beginning of Arabic language studies and the birth of linguistics are held. In the first chapter, informations about the area in which Celâleddîn Abdurrahman es-Suyûṭî lived and his life, teachers, students, scientific personality, works are mentioned. In the second section, knowledge about the evidence is given and verses which are put forward to figure out the grammatic rules in his work with the name el-Behcetu'l-Merḍiyye 'alâ Elfiyyeti b. Mâlik are held and analysed.