Genel öğrenme stratejilerinin öğrenciler tarafından kullanılma durumları
  1. Tez No: 41215
  2. Yazar: BÜLENT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Başarı, öğrenmenin nasıl meydana geldiği ve öğrenme sürecinin nasıl etkili kılınabileceğinin bilinmesiyle artırılabilir. Bilgiyi işleme modeline göre öğrenme zihinsel süreçlerdeki bilgi akışı yoluyla elde edilir. Bu süreçte bilginin seçilmesi, işlenmesi, depolanması, ve ihtiyaç duyulduğunda geri getirilmesi ana işlevleri temsil eder. Bu işlevlerin etkili bir şekilde yerine getirile bilmesi için“dikkat, tekrar, anlamlandırma, zihne yerleştirme, hatırlama, bilişi yönetme ve duyuşsal stratejilerin bilinmesi ve uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde, öğrenme bilinçli olarak gerçekleşmez ve tesadüflere kalır. Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin yukarıda belirtilen genel öğrenme stratejilerini çalışmalarında ne derece kullandığını ve bu stratejilerin kullanılmasıyla ilişkili durumların neler olduğunu saptamaktır. Araştırmaya denek olarak Gazi Üniversitesine bağlı Gazi Eğitim Fakültesi ve Mesleki Eğitim Fa kültesinden tesadüfi yöntemle seçilen 326 birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Genel öğrenme stratejilerinin kazandırılmasında üniversitenin etkisini önlemek için veriler öğretim yılının başında toplanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin öğrenme stratejilerini kullanma durumlarını saptamak için ”Genel Öğrenme Stratejileri Değerlendirme ölçeği“ ve Öğrenme stratejilerinin kullanılmasıyla ilişkili durumları saptamak için ”Anket Formu“ kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin ÖSS puanlarına ve lise diploma notlarına ulaşmak için Fakültelerin öğrenci işleri bürolarında bulunan öğrenci dosyalarından faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; 1) öğrencilerin %55'i (%48.6-%60.72) çalışmalarında öğrenme stratejilerini ”oldukça sık“ kullanmaktadırlar, 2) tekrar ve duyuşsal strateji ilkokul ortaokul ve lisede öğretmenler tarafından sıklıkla ve diğer stratejiler nadiren vurgulanmaktadırlar, 3) öğrencilerin öğrenme stratejilerini kullanmalarıyla öğretmenlerin bu stratejileri derslerde vurgulamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur, 4) aile bireylerinin öğrencilerin çalışmalarına rehberlik etme durumları olduk- IVça düşük olup, en fazla kullanılan rehberlik türü ”ders çalışması için öğren ciyi uyarma"dır, 5) aile bireylerinin eğitim düzeyi ile öğrencinin çalışmasına rehberlik etme dereceleri ve kullanılan rehberlik türleri arasındaki ilişki an lamlıdır, 6) aile bireylerinin rehberliği ile öğrencilerin öğrenme stratejilerini kullanmaları arasında anlamlı bir ilişki vardır, 7) öğrencilerin ÖSS puanları ile çalışmalarında zihne yerleştirme stratejisini kullanmaları arasında anlamlı bir ilişki vardır, 8) öğrencilerin lise diploma puanları ile çalışmalarında tekrar stratejisini kullanmaları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bu sonuçlara göre, öğretmenlerin ve aile bireylerinin öğrenme strateji leri konusunda yeterince bilinçli olmaması ve teknik bilgilerinin yetersiz ol ması öğrencilerin bu stratejileri öğrenmesini olumsuz yönde etkilemekte ve buna bağlı olarak, öğrenciler bilgi eksikliğinden dolayı bu stratejileri istenilen nitelikte kullanamamaktadırlar. i
Özet (Çeviri)
Students learn better when they know how learning takes place, and- how the learning process can be made more effective. According to the in formation processing model, learning occurs through the flow of information within the cognitive processes in which the selection, encoding, processing, storage, and retrieval of information represent the main functions. The effec tiveness of these functions, and therefore learning depends on knowledge, and appropriate use of such learning strategies as“attention, rehearsal, elaboration, storage, retrieval, metacognition, and affective”. Otherwise, learning doesn't take place consciously. The purpose of this research is to identify the extent that students use the above learning strategies in their studies, and the situations that are re lated to the use of these strategies. The sample was comprised of 326 first- year students who are studying at the Faculty of Gazi Education and Faculty of Vocational Education in Gazi University. The students in the sample were chosen at random. A questionnaire was used to collect the data. The data was collected at the beginning of school year to prevent university course effecting student' gaining general learning strategies. In this study,“General Learning Strategies Evaluation Scale”was used to identify the extent that students use learning strategies in their studies, and a questionnaire was used to identify the situations related to the use of these strategies. In addition, student files located in the student services of the faculties were used to reach students' university entrance points and high school GPA's. The major findings indicated that ;. 55 % of students (48.6-60.72) have been using learning strategies in their studies at a“moderate”level.. While primary, middle, and high school teachers frequently empha sized rehearsal and affective strategies in their teachings, they sel dom emphasized the, other learning strategies. vi. There was a significant relationship between teachers' emphasis of learning strategies in their teachings and students' use of these strategies.. Families seldom guided their children in their studies. The type of guidance that families provided their children in their studies mostly was to warn their children that they study.. The relationship between the educational level of family members, the extent of their guidance to the studies of students, and the type of guidance that they provided was significant.. There was a significant relationship between guidance of family members and students' use of learning strategies.. There was a significant relationship between students' university en trance points, and students' use of storage strategies in their studies.. There was a significant relationship between students' high school GPA's and students' use of rehearsal startegies in their studies. According to these results, teachers and family members don't have enough knowledge and skills about learning strategies, this lack of knowl edge has been negatively effecting students' learning and using of these strategies. Therefore, students have not been using these strategies in their studies at a desired level of quality. VII