Altay Türkçesinde fiil
- Tez No: 41216
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu tezde, Altay Türkçesinin isimden fiil yapma ekleri, fiilden fiil yapma ekleri, fiillerin basit ve birleşik çekimleri, sıfat-fiil ekleri, zarf-fıil ekleri ve bunların fonksiyonları İncelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken her ek ve çekim şekli hakkında önce gerekli bilgi verilmiş daha sonra ek ve çekimlerin işlevleri belirtilmiştir. Ancak özellikle fiil çekiminde kullanılan şahıs ve kip eklerinde birden fazla şekillerin var olduğu görülmüştür. Bu durum bize Altay Türkçesinin henüz yazı dili olma merhalesini tamamlamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this study, it was investigated the suffixes to make denominative verb, to make deverbal verb, the simple and complex conjugations of verbs, the suffixes to make participle, the suffixes to make ger indium and their functions. As making these investigation, firs, the necessary information about every suffix and derivational form, was given. Then, the functions of these suffixes and derivations were indicated. However, it was seen there are more then one forms of the personal and modal ending used, especially in verb ending. This sitvation indicates that Altaic Turkish has not yet completed the period of written language.