Seçim afişlerinde semboller ve temsiller: 1983 - 2013 arası dönem
Symbols and representations in political campaign: The term between 1983 - 2013
- Tez No: 412159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM E. BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Seçim Afişlerinde Semboller ve Temsiller (1983-2013 Arası Dönem) adlı bu çalışmada afişi oluşturan temel göstergeler ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Seçim afişi ve afişte yer alan grafik özellikler, görsel ve sözsel öğelerin anlamı, seçmen üzerindeki etkileri, partilerin kendilerini halka nasıl sunduğu ve nelere vurguda bulunduğu, aynı zamanda partilerin kurumsal kimlik çalışmalarının bir bölümünü oluşturan renklerin, kullandıkları logo, amblem ve sembollerin anlamsal derinliği de incelenmiştir. Bu araştırmada 1983-2013 döneminde genel seçimlerde %10 barajını aşıp mecliste temsil edilen ilk üç partinin seçim afişleri örneklem alınmıştır. Afişte yer alan göstergelerin çözümlenmesine başlanmadan önce siyasi partilerin parti programları, kurumsal kimlik çalışmaları ve temel göstergebilimsel temsilleri incelenmiştir. Bununla birlikte, bu araştırmada göstergebilim siyaset ilişkisi ele alınmış, reklam terminolojisi içerisinde yer alan negatif siyasal reklam ile ilgili bilgiler verilmiş, temsil kavramı üzerinde durulmuş ve siyasal kampanya iletişimine yönelik mevcut literatür incelenmiştir. Şu iki temel araştırma sorusu bu araştırmanın başlangıç noktasını oluşturmuştur: Bu afiş ne amaçlanarak tasarlanmıştır? Partilerin tüm sembolleri incelendiğinde ortaya çıkan düzanlamlar ve yananlam nelerdir? Göstergeleri anlamlı kılan, renk, biçim, bedensel kodlar ve çeşitli semboller bu parti özelinde neyi ifade etmektedir? Göstergebilimsel çözümleme yapılan bu araştırmada afiş çözümlemelerinde siyasi partilerin logo, amblem, bayrak, kullandıkları renkler ve genel semboller temel alındığında kültürel altyapı, Türk mitolojisi, ideolojik zemin ve İslam gelenekleri etrafında şekillenen bir anlayışın benimsendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study titled Symbols and Representations at Political Campaigns in the 1983-2013 Term; basic semiotic signs (as graphic, visual and verbal signs) and linguistic patterns to construct an election poster is examined with details. Political election campaign posters and their graphic details, semantics of visual and verbal patterns, potential effects on voters; how parties presented themselves to public and which issues are emphasized; meanwhile, semantic depth of preferred colors, logo, emblem and symbols that constitute some parts of organizational identity is examined. Election posters of the first three political parties which passed general election threshold in the period of 1983-2013 are sampled in this research. Before beginning the analysis of signifiers in the posters 'political parties' party programme, institutional identity work and their semiolojical representations are inspected. Along with this, existing literature about political communication in Turkey is examined and, relationship between semiology and politics addressed, negative political advertisement in advertising terminology is mentioned, the term representation elaborated in this research. These two major research questions were the starting point of this research: Which objective is aimed for this poster design? What are meaning patterns as denotation and connotation that come out when all parties' symbols examined? What does colors, shapes, physical codes and various symbols make sense for a particular party? This research is conducted with semiological analysis; political parties' logo, emblem, flag, color preferences and other general symbols that are located on election campaign posters is analyzed. It was understood that election campaigns adopted an understanding that users Turkish cultural heritage and mythology, ideological background and Islamic tradition.