Habbazi'nin El-Mugni Fi Usuli'l-Fıkh adlı eserine Harizmi tarafından yapılan şerhin tahkik ve tahlili
The verification and analyse of Serhu'l-Mughni fi Usuli'l-Fikh by Khwarizmi
  1. Tez No: 412160
  2. Yazar: MUHAMMED FERRUH ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SELİM HAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 759
Özet
Türkiye'de bulunan yazma eserler esas alınarak incelenen Şerhu'l-Muğnî, Kâânî (ö. 775/1374) tarafından kaleme alınan bir Hanefî usûl eseridir. İlgili çalışma bir giriş, iki ana ve bir de sonuç bölümüne ayrılmıştır. Giriş bölümünde tahkik ve tahlil aşamasında takip edilen metotlardan bahsedilmiştir. Birinci ana bölüm, hem Muğnî'nin hem de şerhinin yazarlarıyla ilgili bilgilere ayrılmıştir. İkinci ana bölüm ise Kâânî'nin yazmış olduğu şerhin tahlili ile ilgili olan kısımdır. Çalışma, genel hatlar çerçevesinde değerlendirmelerin yapıldığı sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. Arapça metin ise tezin sonunda ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Sharhu'l-Mughnî, a Hanafite methodology work written by Kââni (775/1374) is examined using the manuscripts in Turkey. This study consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. At the introduction the method of criticism and analysis is explanied. The first main chapter is dedicated to the information regarding the writers of both Mughnî and the commentary of the Mughnî while the second main chapter is about the analysis of the exegesis written by Kââni. Finally without going into the details, study concludes with criticism and of the text with an evaluation. Arabic text is provided at the end of the thesis as an attachment.