The effects of report option and inter-target association on memory andmetamemory performance in cued and uncued recall of paired associates:A generate-recognize approach
Eşleştirilmiş ilişkililerin ipuçlu ve ipuçsuz çağrılmasında raporlama seçeneği ve hedefler-arası ilişkinin bellek ve üstbellek performansı üzerindeki etkileri: Bir üret-tanı yaklaşımı
  1. Tez No: 780801
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PHİL HİGHAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Mevcut araştırma iki temel araştırma sorusuna yanıt aramayı hedeflemiştir. İlk olarak, raporlama ölçütü seçeneğindeki farklılaşmaların gerçekte ne hatırlandığını gözlemek üzerinde farklı etkilere mi sahiptir? İkinci olarak, hedef maddeler arasındaki artan ilişkinin metabellek üzerinde benzer artı etkisine mi sahiptir, yoksa tip-2 sinyal tespit kuramı ile ölçülen üstbilişsel izlemeye benzer şekilde mi kötüleşmektedir (ayrışım)? Önceki bulgulardan farklı olarak, Deney 1 ve 2 katılımcıların sıkı raporlama ölçütü nedeniyle aslında bazı doğru yanıtlarını geri çektiklerini göstermiştir. Sonuç olarak, özellikle ipçusuz çağırmada (Deney 2) katılımcılar, raporlama seçeneği oldukça liberal olduğunda (ör., zorlanmış raporlama) sıkı raporlama ölçütüne göre (serbest raporlama) daha fazla doğru yanıt vermişlerdir. Deney 3, katılımcılar ipucu-hedef çiftlerini hedeflere daha fazla odaklanarak çalışmaları desteklendiğinde, hatırlamada hedef maddelerin çağrılmasında hedefler-arası bağlantının (HAB) kullanıldığını bulmuştur. Deney 4, yüksek HAB nedeniyle bellek ve üstbiliş arasında bir ayrışım olduğunu açıkça göstermiştir. Daha sonraki Deney 5, bu ayrışımın, ipuçlu çağırmada çiftleri“bireyselleştirerek”(ör., etkileşimli imgeleme yoluyla) azalttığını göstererek HAB'nin kullanımından ortaya çıktığını doğrulamıştır. Gözlemlenen ayrışımı ortaya çıkarmada hedef maddenin çalışıldığı anlamsal bağlamın kritik bir faktör olduğunu doğrulayan Deney 6, bu ayrışıma neden olanın, ilişkili hedef maddelerin anlamsal aktivasyonla hatırlanmasını arttıran yalnızca otomatik bir süreç olmasından ziyade, bunun stratejik bir süreç olduğunu göstermiştir. Deney sonuçları üret-tanı modellerinin beklentileriyle uyumlu bulunmuş ve bu model temelinde olan tip-2 sinyal tespit kuramının hem bellek hem üstbiliş performansını araştırmada oldukça etkili bir araç olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ilgili alan yazınla ilişkili olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current research aimed to answer two main research questions. First, do variations in report-criterion option have differential effects on observing what is indeed remembered? Second, does increasing the inter-relatedness between target items have the same facilitative effect on metamemory just like it does on retrieval, or does it deteriorate in the same way as metacognitive monitoring measured by type-2 signal detection theory (dissociation)? Contrary to some earlier findings, Experiments 1 and 2 showed that participants do indeed withhold some correct responses due to the stringent report criterion. As a result, they report more correct responses when report option is maximally liberal (e.g., forced report) compared to a stringent report-criterion (freereport) particularly in uncued recall (Experiment 2). Experiment 3 found that when participants are encouraged to study cue-target pairs by focusing on targets more, intertarget association (ITA) is utilised to retrieve target items at retrieval. Thus, whilst retrieval of targets is facilitated, monitoring of the responses is not. Experiment 4 clearly showed a dissociation between memory and metacognitive monitoring due to high-ITA. Experiment 5, then, confirmed that the dissociation emerges due to the utilization of ITA by showing that it is attenuated in cued recall via 'individuating' the pairs (e.g., by interactive imagery). Confirming that the semantic context in which the target items studied is the critical factor to yield the observed dissociation, Experiment 6 showed that it is a strategic process that leads to the dissociation rather than solely an automatic process that facilitates retrieval of related targets by semantic activation. The results of the experiments were in line with the expectations of generate-recognize models (e.g., Bahrick, 1970) and showed that type-2 signal detection theory, which is based on this model, is an effective tool to investigate both memory and metamemory performance. The results were discussed with regards to the related literature.