Cumhuriyetçi siyaset teorisinde özgürlük problemine dair yapılan tartışmalar
Debates concerning the problem of freedom in Republicanist political theory
- Tez No: 412195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET KORKUT RAPTİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde amacım, çağdaş cumhuriyetçi politik özgürlük yaklaşımının genel bir çerçevesini çizmek ve bu özgürlük yaklaşımını, ona getirilen eleştirilerle birlikte değerlendirmektir. Benim burada ele aldığım çağdaş cumhuriyetçilik, ortaya çıktığı 1970'lerden beri politika felsefesi içinde önemli bir konumda bulunmaktadır. Cumhuriyetçiliğin politika felsefesine en büyük katkısı, politik özgürlüğe dair ortaya attığı iddialar olmuştur. Liberalizme karşı yeni bir özgürlük yaklaşımı geliştirme iddiasında olan cumhuriyetçiler, kendi özgürlük anlayışlarını 'tahakkümsüzlük olarak özgürlük' diye adlandırırlar. Bu bağlamda cumhuriyetçilik, liberalizmin özgürlük yaklaşımını eleştirmiş ve bu yaklaşımın politik yaşam için yetersiz olduğunu iddia etmiştir. Cumhuriyetçiliğin geliştirmiş olduğu özgürlük yaklaşımına politika felsefesi içinde birçok eleştiri getirilmiştir. Hem cumhuriyetçiliğin liberalizm analizlerine hem de cumhuriyetçiliğin kendi geliştirdiği kavramlara karşı ortaya konan bu eleştiriler, cumhuriyetçiler için birçok zorluk içermektedir. Tezimde bu eleştirileri inceledikten sonra, onların temelinde yer alan sorunu aydınlatmaya çalışacağım. Cumhuriyetçiliğin bu eleştirilerle nasıl yüzleşebileceğine dair bir tartışmayla da tezimi sonlandıracağım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, my aim is to draw a general framework of the contemporary republicanism's conception of political freedom and to evaluate this approach in view of its critics. Contemporary republicanism, which I deal here, has occupied a very important position in political philosophy since its emergence in the 1970's. The biggest contribution of republicanism to political philosophy is its claims about political freedom. Against liberalism, republicans purport to develop a new understanding of freedom and call their own conception as 'freedom as non-domination'. In this context, republicanism criticised liberal conception of freedom and claimed that the liberal approach is inadequate for political life. Republicanism's conception of freedom was exposed to a lot of criticisms. These criticisms which were proposed against both the republicanism's analysis of liberalism and the concepts developed by republicanism, create serious difficulties for republicans. In my thesis, after analyzing these criticisms I will try to shed light on the problem which underlie them. Then I will finish my thesis with a discussion about how republicanism can confront these criticisms.