Türk hazır giyim sanayinin teknolojik düzeyi ve gelişen teknolojinin verimliliğine etkisi
- Tez No: 41220
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YURDAGÜL MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Türk Hazır Giyim Sanayinin teknolojik düzeyini tesbit ve sektörde gelişen teknolojilerin verimliliğe olan etkisini saptamak bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi; Türkiye'de faaliyet gösteren, dokuma ve örme kumaştan hazır giyimin üretimi yapan, en büyük 100 işletme arasından tesadüfi yolla seçilen 60 hazır giyim işletmesinden oluşmuştur. Bir düzey tesbit araştırması niteliği taşıyan bu çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; Türk Hazır Giyim Sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin modernleşme yolunda olduğu ancak tam otomasyonun sağlanamadığı saptanmıştır. Bununla beraber gelişen teknoloji ürünü alınan makinaların işletmelerde veıimlilik ve karlılık artışı sağladığı ve işletmelerin teknolojik düzeyi geliştikçe verimlilik oranlarında artışların sağlandığı ortaya konmuştur. Ayrıca araştırma sonucunda hazır giyim teknolojisinin hala emek yoğun özelliğini koruduğu ve Türk Hazır Giyim Sanayinin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliğinden olumlu yönde etkileneceği tesbit edilmişir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work studies the technological level of Turkish Clothing Industry and the effect of the developing technology on producticity and the aim of this research. The sample survey areas include 60 randomly chosen clothing companies our of 100 prestigious companies in Turkey which manufacture clothing out of wowen and knitted fabric. This work, which mainly consists of surveys, uses a questionnaire designed by the researcher. According to the results of the survey, we have to come to the conclusion that the Turkish Companies that manufacture clothing are on the right way to modernization, but not fully automated. Nevertheless, it is understood that modern machinery has increased productivity and level of profit, and the Level of the technological development of the business enterprise has reflected on productivity. Moreover, ready-made clothing industry largely depends on labor force, and will benefit from European Economic Community and Customs Community.