Elektronik ağızdan kulağa iletişimin (e-WoM) turistik destinasyon seçimi üzerine etkisi
- Tez No: 412213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geçmiş yıllardaki mütevazi rolünün aksine internet, toplumumuzdaki bireyler tarafından kullanılan en önemli iletişim araçlarından birisi haline gelmiştir. Günümüzde oldukça yaygın bir kullanıma sahip internet aynı zamanda, bireylerin sosyal ve ticari hayatlarında da önemli bir aracı rolü oynar hale gelmiştir. İnsanları birbirlerine bağlayan internet ağı, ortak ilgilere sahip insanların çevrim içi topluluklar oluşturarak karşılıklı bilgi alışverişlerinde bulunmalarına olanak tanımaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde ağızdan kulağa iletişim (WoM) ve internetin hayatımıza girmesiyle birlikte geleneksel ağızdan kulağa iletişimin evrim geçirmesi sonucu ortaya çıkan elektronik ağızdan kulağa iletişim (e-WoM) kavramlarının tanımlarına, özelliklerine ve çeşitlerine değinilmiş ve turizm ile olan ilişkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, ülkemizin en popüler turistik destinasyonlarından birisi olan Marmaris'e gelen turistlerin destinasyona yönelmesinde internet platformlarındaki ağızdan kulağa iletişimin (e-WoM) etkisi ölçülmüştür. Marmaris'e gelen 150 Türk, 150 Rus ve 160 İngiliz turistten toplamda 460 adet anket elde edilmiştir. Turistlerin demografik verileri, internet kullanımlarına ilişkin veriler ve Marmaris destinasyonunu seçmelerinde elektronik ağızdan kulağa iletişimden (e-WoM) etkilenme düzeylerine ait veriler SPSS 22 paket programı ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, elektronik ağızdan kulağa iletişimin etkisi ile turistik destinasyon seçimi arasında pozitif yönlü bir ilişki belirlenmiştir. Bu bağlamda, turistlerin tatil için Marmaris destinasyonunu seçmelerinde elektronik ağızdan kulağa iletişimin (e-WoM) etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unlike its humble role in the past years, Internet now has become one of the most influential communication tools used by individuals in the world. Internet, which is commonly used today, has also become an important agent in the social and commercial lives of individuals. The web connecting people together provides opportunities for people to exchange information mutually by forming çevrim içi communities. The first part of this study presents definitions, features and types of electronic word of mouth resulting from the evolution of traditional word of mouth with the introduction of Internet to our lives and also its relationship with tourism industry. In the second part of this study the effects of electronic word of mouth (e-WoM) on the tourists' decisions to visit Marmaris, which is a popular tourist destination in Turkey, are measured. The data is obtained by 150 questionnaires from Turkish people, 150 from Russians and 160 from the British, 460 questionnaires in total. The demographical data of tourists, the data on their internet usage and the data on their response levels to electronic word of mouth (e-WoM) in choosing Marmaris destination are analysed with SPSS 22 statistical software package. As a result of all the analyses, it is determined that there is a positive relationship between the effect of electronic word of mouth and tourists' destination choices. In this context, it is revealed that electronic word of mouth (e-WoM) is effective in tourists' choices of Marmaris for vacation.