Elektronik ağızdan ağıza iletişim (EWOM), web sitesi itibarı ve güvenilirliğinin, otel rezervasyon sitelerinden rezervasyon yapma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effects of electronic word of mouth (EWOM), website reputation and website trust on booking intention for hotel bookings
  1. Tez No: 651804
  2. Yazar: MERVE KOSOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, İşletme, Tourism, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, online otel rezervasyon sitelerini kullanan kişilerde, elektronik ağızdan ağıza iletişim (eWOM), web sitesi itibarı ve web sitesi güvenilirliğinin rezervasyon yapma niyeti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yüksek potansiyeli olan online rezervasyon sitelerini kullanmak için kullanıcıların karar verme sürecinde etkili olan bazı unsurlar vardır. Bu araştırmada amacımız; kişilerin otel rezervasyonu yapma kararında eWOM, web sitesi itibarı ve güvenilirliği unsurlarının önemini anlamak ve rezervasyon niyetine ne kadar etki ettiğini görmektir. Bu bağlamda online rezervasyon sitelerini kullanan 414 kişiye anket yoluyla ulaşılmıştır. EWOM'u ölçmek için bilgilendirici etki (bilgi kalitesi, kaynak güvenilirliği, bilgi miktarı), normatif etki (genel değerlendirme puanı, müşteri değerlendirme puanları) ve bilgiyi kavrama özellikleri baz alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bilgilendirici etkinin rezervasyon niyeti üzerinde etkisi bulunmazken, normatif etki, bilgiyi kavrama, web sitesi itibarı ve güvenilirliğinin, rezervasyon yapma niyetini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have examined the effects of electronic word of mouth communication (eWOM), website reputation and website trust on the booking intention. Online booking websites have high potential and there are some crucial factors that affects decision-making process of consumers to use these websites. Our aim in this research; to understand the importance of eWOM, website reputation and trust regarding consumer's intention to book hotels online. In this context, we have conducted an online survey and reached to 414 participants. In order to measure EWOM, informational influence (information quality, source credibility, information quantity), normative influence (overall product ratings, customer ratings) and information diagnosticity factors have been analyzed. According to the research results, while the informational influence has no effect on the booking intention, it has confirmed that normative influence, information diagnosticity, website reputation and website trust positively affect the booking intention.