Muğla'da siyasi hayat: 1946 - 2011
Political life in Muğla: 1946 - 2011
  1. Tez No: 412237
  2. Yazar: OSMAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Muğla ili öncesi ve sonrası ile gerek coğrafi konumu gerekse stratejik özellikleri ile Anadolu'nun önemli şehirlerinden biri olmuştur. Tarihsel geçmişinin arka planında siyasi, askeri ve ekonomik özelliklerinin büyük etkisi vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ilk partiden itibaren, gerek çok partili hayata geçiş sürecinde gerekse sonrasında Muğla ili siyasi hayatta aktif bir rol almış ve adeta pilot bir bölge olma özelliğini taşımıştır. Bu çalışmamızda tüm bu süreçler 1946-2011 genel ve yerel seçimleri, halk oylamaları, darbeler dönemleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda milletvekillerinin faaliyetleri, yerel gazeteler ve çeşitli arşiv belgeleri incelenmiştir. Önemli siyasetçilerin zaman zaman bölgeye yaptıkları ziyaretlerden bahsedilmiştir. Genel seçim sonuçları Türkiye geneli ile kıyaslanarak anlatılmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Muğla ili siyasi faaliyetleri; ilk bölümde çok partili siyasi hayata geçiş sürecinde, ikinci bölümde Demokrat Parti döneminde, üçüncü bölümde 27 Mayıs 1960 Darbesi sonrası, dördüncü bölümde 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası ve beşinci bölümde de Adalet ve Kalkınma Partisi sonrası itibarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Muğla has been one of the most important cities of Anatolia thanks to its geographic location as well as its strategic properties both in the past and right now. Its political, military and economic characteristics have had a great influence In the background of its history. Since the first party founded by Mustafa Kemal Atatürk, Muğla has taken an active role in the political sphere both during and after the transition period to multi-party system and has acted as a pilot region. This study analyses all these processes considering the general and local elections, referendums, coup d'état periods between 1946 and 2011. In this regard, the activities of the deputies, local newspapers and various archival documents are examined. The occasional visits of important politicians to the region are mentioned. The general election results are described in comparison with Turkey in general. Our study consists of five chapters. Muğla's political activities are analysed in terms of the transition period to multi-party system in the first chapter, while the second one deals with the Democratic Party. The third and fourth chapters examine the post-May 27, 1960 coup and the post-September 12, 1980 coup periods respectively. Finally the fifth chapter analyses the Justice and Development Party period.