Metropollerde terörizm algısı: Ankara'da bir uygulama
Perception of terrorism in metropoles: An application in Ankara
  1. Tez No: 412278
  2. Yazar: EFE RECEP DEMİRÇİVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Terörizm kavramı, tanımı üzerinde bir anlaşmaya varılamamış, tanımlayanın durduğu yere göre farklı nitelikleri ön plana çıkarılmış, kimilerine göre insanlık tarihi kadar eski, kimilerine göre ise modern çağlara ait, çok yönlü bir kavramdır. Her birey terörizmin mağduru olma potansiyeli taşır ve bu sebeple herkesin terörizmle ilgili bir risk algısı vardır. Bu algı da kişileri günlük yaşamlarında çeşitli şekillerde etkiler. Çalışmada, terörizmin özellikle son yıllarda kırdan kente yönelmesi sebebiyle metropolde yaşayanların terörizm ve terörizm riski algıları ölçülmüştür. Bu algıların ölçülmesi amacıyla, Ankara il merkezinde yaşayan 405 kişinin katıldığı bir anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket ile ilk olarak katılanların terörizmin tanımı, amacı ve motivasyonları konusundaki tanımsal algıları tespit edilmiştir. Yapılan tespitlerin, akademik terörizm tanımlarının ortak kavramları ile olan benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur. İkinci olarak, katılımcılar örneğinde metropolde yaşayanların terörizm riski algılarının ne şekilde olduğu cinsiyet, yaş, eğitim durumu, oturduğu/çalıştığı/okuduğu yerin merkeze yakınlığı/uzaklığı gibi değişkenlere bağlı olarak terörizm riski algısında farklılık olup olmadığı sorgulanmıştır. Son olarak ise, terörizm olaylarının metropol insanı üzerinde ne çeşit psikolojik ve sosyal etkilerinin olduğu araştırılmıştır. Ulaşılan sonuçlar literatürdeki verilerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, terörizmin tanımı, amacı ve motivasyonları konusunda akademik değerlendirmeler ile anket sonuçları arasında hem benzerlikler hem de farklılıklar olduğu, ülkemizdeki terörizm riski algısının ise cinsiyete, yaşa, yaşam alanlarının merkeze yakınlığına/uzaklığına ve şiddet geçmişine göre farklılık arz ettiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, terörizm konusunda çalışanlara başka uygulama alanlarında benzer çalışmaların yapılabileceği ve terörizm tanımında ortaya çıkan genel algının, tanımlama sorununda değerlendirmeye alınabileceği önerilmiştir. Ayrıca terörizmin yarattığı psikolojik ve sosyal sonuçların farklı özelliklere sahip bireylerde farklı sonuçlar doğurduğu sonucundan yola çıkılarak, alınması gereken tedbirlerin özelleştirilmesi gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Terörizm, Terörizm Algısı, Terörizm Riski Algısı, Metropol
Özet (Çeviri)
The concept of terrorism has long been debated, regardless of how much it can be dated back, yet there is no agreement reached so far. This is partly because of the sides of the debate focus on different aspects of the issue. Every individual has a potential risk of being victim of terrorism (incidents), hence everyone has a particular perception regarding its risks. Consequently, this perception affects everyone in their daily lives one way or another. In this study, due to the shift of terrorism incidents from rural to urban areas, we measured the perception of terrorism concept and its risks for residents in the metropolitan areas. In order to achieve that we run a survey within Ankara province with 405 participants. Our survey initially assessed the definition, objective and motivation of terrorism for the participants. In addition, we compared our descriptive findings with the existing literature. Secondly, we investigated whether there are any differences regarding perception of terrorism risk among gender, age, education and area of residence (particularly distance to city centre) groups. Finally we examined the psychological and social impacts of terrorism incidents/attacks on people who live in metropolitan areas. We then discussed our results in relation to the literature. In this respect we suggest further researchers to make similar work on other aspects of terror and to consider general perception while defining terror. In addition psychological and social aspects of terrorism affect individuals with different features in different ways, consequently the measures should be customized accordingly. Keywords : Terrorism, Perception of Terrorism, Perception of Terrorism Risk, Metropole