Metropollerde arazi kullanımı-ulaşım arasındaki etkileşim
The Relationship between land use and transportation in metropoliten areas
  1. Tez No: 84959
  2. Yazar: İSA CERRAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Ulaşım planlaması süreci, arazi kullanım fonksiyonları ile ulaşım problemleri arasındaki etkileşimin fark edilmesiyle giderek daha çok üzerinde durulan bir konu olmaktadır. Özellikle hızla büyüyen kentsel alanlarda karşılaşılan ulaşım problemlerine yönelik, planlı ve programlı arazi kullanımı - ulaşım ilişkisinin kurulması gerekmektedir. Ulaşım, çeşitli öiçeklerdeki gelişme dinamiklerini yönlendirmesi ve yüksek yatırım maliyeti gerektirmesi bakımından, planlama konuları arasında öncelikli bir öneme sahiptir. Ulaşımın arazi kullanımıyla ilişkilendirilmesi ise, geçmişin ve günün koşullarını açıklayabilmesi ve geleceğe ilişkin tahminlerin yapılabilmesi açısından önemlidir. Bu tez çalışmasında İstanbul örneği kullanılarak kentin mekansal gelişmesi üzerinde rol oynamış ulaşım sistemlerinin kentsel gelişme üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Kamu toplu taşıma sistemlerinden İETT, raylı sistem ve denizyollarının erişme noktalarının ve uzunluklarının arazi kullanımları ve kentsel gelişme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun seçilme nedeni, amacı ve inceleme kapsamı ele alınmıştır. İkinci bölümde metropoliten kent yapısı ve planlaması açıklanmıştır. Üçüncü bölümde arazi kullanımı ve ulaşım etkileşimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde arazi kullanımı - ulaşım etkileşiminin modellenmesi açıklanmıştır. Beşinci bölümde İstanbul Metropoliten Kent Alanı' nda arazi kullanımı ve ulaşım karakteristikleri incelenmiştir. Altıncı bölümde arazi kullanımı - ulaşım etkileşimi çözümlemeleri yapılmıştır. Yedinci bölümde elde edilen sonuçlar ve öneriler belirtilmiştir. Anahtar Kelime : Arazi kullanımı - Ulaşım VI ^fYfiKSEKOGRCThlinnBUi
Özet (Çeviri)
LAND USE - TRANSPORTATION INTERACTION : AN EVALUATION ON ISTANBUL SUMMARY Transpotation has special importance among the issues that are related to planning, because it influences the development dynamics and requires a considerable investment cost. The relationship between land-use and transportation enables to explain past and present conditions and to predict the changes in the future. The continious increase in urban transportation problems has necessitated new approaches and techniques in the TRANSPORTATION PLANNING process. The awaranes of the interaction between land-use and transportation has brought new planning procedures in the urban development areas. Especially; in very rapidly developing areas, the planned and programmed relationship of urban land-use and transportation is necessary to be built for better development. The aim of this study is to determine the policies and strategies which have to be considered to achieve balanced and sustainable urban developments, by evaluating the interaction between urban land-use and transportation. This study consists of seven main chapters. In the first chapter; the selection reasons of this matter, aim and scope of the study were explained. In the second part; the structure of metropolitan area and planning of metropolitan area were explained. In the third part, interrelation between transportation and land use were explained. In the fourth part; land-use and transportation matters were examined at the level of metropolitan area. In the fifth part; land use characteristics and transportation characteristics of Istanbul were explained. In the sixth part; the interrelation of transportation - land use were analyzed. In the seventh part; the results of study were explained. Modelling of land-use/transportation interactions were examined into two streams, namely economic behavioral and mathematical programming or network equlibrium. Tha main interaction occuring into land use-transportation system are explained in this chapter. Modelling of interactions can be classified as, vn. Modelling of the short-run interaction. Modelling of the long-run interaction The four staged modelling is the most developed part of the Urban Transportation Modelling process. In this subsection the modelling steps are described;. Trip generation. Trip distribution. Modal split. Traffic assignment The nature of population distribution in Istanbul were analyzed in terms of physical and economic accessibilitiy. Population density, employment, land price and accessibility were examined for Istanbul Metropoliten Area. And the sensitivity of densities accordigg to changes in both land price and accessibility to Central Business Area were analyzed. Key Word : Land Use - Transportation vm