Ege ve Karadeniz bölgesi halk ezgilerinin sınıflamalı müzikal analizi
Musical classification of analysis of folk melodies of Aegean and Black Sea region
  1. Tez No: 412294
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ NACAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülke kültürünün temel yapıtaşlarından birisi olan halk ezgilerinin,ulusal ve uluslararası platformlarda yaygınlaşması için bazı çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalar kaybolmaya yüz tutmuş halk ezgilerinin tekrar gündeme gelmesi ve herkes tarafından bilinmesini amaçladığı gibi türküler hakkında bilinmeyen yönleri de ortaya çıkarmak açısından önemli bir işlevesahiptir. Buradan yola çıkarak yapılan bu araştırmada Ege ve Karadeniz Bölgeleri Halk Ezgilerinin Müzikal Analizine yer verilmiştir. Araştırmada kullanılan halk ezgileri TRT 2015 Türk Halk Müziği Repertuarından elde edilmiştir. Bölgelere ait olan halk ezgileri taranmış ve araştırma için bir repertuar oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada bölgelere ait sınıflamalı repertuar oluşturulması ve bölgelerin birbirleri ile olan müzikal farklılıklarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda makamsal, ritmik yapı ve toplam ölçü uzunluğu bakımından iki bölge arasında belirgin müzikal farklılıklartespit edilmiştir. Araştırmada her esere analiz yapılmış, her ezginin müzikal kimliği ortaya çıkarılmış ve tüm ezgiler tablo olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is known that there are some works which are done for the traditional folk culture to universalize one of the cornerstones of a country's folk melodies in a national and international way. Studies have important function to come up folk melodies again which are fading away and make them known by everyone also to reveal unknown aspects of folk melodies. Based on this issue the musical analysis of folk melodies of Aegean and Black Sea regions are included in our research. Folk melodies used in this study were obtained from 2015 TRT Turkish Folk Music repertoire. Folk melodies belonging to the regions are scanned and a repertoire has been created for research. It is intended to make up of the repertoire of classes in the creation of the research and reveal the musical differences with each other. As a result, it was found that significant differences between the musical and rhythmic structure of the two regions in terms of total measurement length. In the study every work is analyzed and the musical identities of each tune are revealed and all melodies are presented in the table.