İş güvenliği kültürünün iş kazalarına etkileri
The effects of industrial accidents to the safety culture
  1. Tez No: 412293
  2. Yazar: ALİ YEGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
İş kazası; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre, işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hale getiren olayı ifade eder. Ortaya çıkan bu kazalar nedeniyle, iş görenler hayatını kaybederken veya fiziksel ve ruhsal olarak zarar görürken, işverenler maddi kayıp ve tazminatlarla karşı karsıya kalmakta, kazanın ortaya çıkmasında kusuru olan kişi veya kişiler ise hukuki cezalara uğramaktadır. Bununla birlikte her iki tarafta kazaların sonucundan olumsuz etkilenmekte, her iki tarafın da kaybettiği olaya dönüşmektedir. İş güvenliği kültürü, işyerindeki tüm çalışanların çalışma süreçlerinde güvenlikli çalışma bilincini ve ilkelerini iş akışının içinde yürütebilme alışkanlıklarının kavramsal yansımasıdır. İş güvenliği ilkeleri kuşkusuz uygulandığında risklerin ortadan kaldırılmasını veya kabul edilebilir düzeye indirilmesini sağlarken, bunun sürekli hale getirilmesi ancak kabul görmüş, edinilmiş ve paylaşılan güvenlik kültürünün, örgütsel kültürün önemli bir parçası haline gelmesi ile sağlanmaktadır. İş güvenliği kültürünün oluşturulması, geliştirilmesi, iş kazalarının en aza indirilmesinde önemli olanaklar sunmaktadır. İş güvenliği ilkelerinin ve uygulamalarının yaşamsal alt yapısını oluşturmaktadır. İşi güvenli kılmanın, herkesin işi olmasına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Work accident; 6331 occupational health and safety according to the act, occurring in the workplace or due to the execution of the job resulting in death or the event that you become mentally or physically disabled refers to the integrity of the body. The resulting due to accidents, those who lost their lives in business, or is damaged physically and mentally while employers faced with financial loss and damages in the occurrence of the accident a defect in the person who has or persons are subjected to legal penalties. Both parties, however, adversely affected the outcome of the accident is, both sides lost the event is turning into. The safety culture, safe working principles the working process of all employees in the workplace awareness and habits to be able to execute in the workflow in a conceptual reflection. Undoubtedly the principles of occupational safety risks are reduced to an acceptable level that ensures that when it is applied continuous or eliminate the introduction, however, accepted, acquired and shared safety culture, to become an important part of organizational culture is provided. The creation of a culture of safety, development, opportunities important in minimizing occupational accidents. The vital basis of safety principles and practices. The job safe, to make everyone's job to serve.