Sportif faaliyetlere katılmanın ortaöğretim öğrencilerinin iletişim becerileri ve akademik başarıları üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of participation in sports activities on communication skills and academic achievement of secondary school students
- Tez No: 726010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI BAYRAM TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmadaki amaç, ortaöğretim öğrencilerinin iletişim becerileri ve akademik başarılarının, sportif faaliyetlere katılma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2018–2019 öğretim yılında İstanbul ilinin Maltepe ilçesinde Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Handan Hayrettin Yelkinkanat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ECA Elginkan Anadolu Lisesi, Orhangazi Anadolu Lisesi, Mehmet Salih Bal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 10. ve 11.sınıflar olmak üzere toplam 450 gönüllü öğrenci oluşturdu. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilmiş 9 soruluk kişisel bilgi formu ve sportif faaliyetlere katılım düzeyini belirlemeye yönelik araştırmacılar tarafından geliştirilen 7 soruluk ölçek formu uygulandı. Bununla birlikte katılımcıların iletişim düzeylerini belirleyebilmek için Ersanlı ve Balcı (1996) tarafından geliştirilen 5'li likert ölçeğine göre hazırlanmış 45 sorudan oluşan“İletişim Becerileri Envanter”ölçeği kullanıldı. Çalışmanın yapılabilmesi amacıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan 06/08/2019 tarih ve 14554959 sayılı resmi yazısı ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izin alındı. Öğrencilerin Akademik Başarılarının değerlendirebilmek amacıyla izin için gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra okul idareleri ile iletişime geçildi. E-Okul sistemi üzerinden öğrencilerin sınıf seviyelerine kadar olan yılsonu notlarının aritmetik ortalamaları alındı. Okul yöneticileri ve Beden Eğitimi öğretmenleri ile görüşülerek envanterin ne zaman ve hangi sınıflarda uygulanacağı belirlendi. Bu envanter uygulamasında, öğrencilerin okuduğunu anlama seviyesi dikkate alınarak, envanterde bulunan yargı içeren sorular, araştırmacı ve Beden Eğitimi öğretmenlerince açıklaması yapılarak, öğrencilerin cevaplandırması sağlandı. Veri toplama araçları, öğrencilere ders dışı saatleri içerisinde ve tek oturumda uygulandı. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. Bu verilerin analizinde SPSS 22 paket programında t-test ve anavo testleri kullanıldı. Sonuçta, katılımcıların not ortalamalarının cinsiyete göre p< 0,05 düzeyinde kadınlar lehinde anlamlı fark olduğu saptandı. Katılımcıların akademik not ortalamaları okul türü bağlamında incelendiğinde ise p < 0,05 düzeyinde farklılık gösterdiği belirlendi. Aynı şekilde katılımcıların baba eğitimi durumu değişkeni ile İletişim beceri düzeyi puanlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı ( p < 0,05 ) farklılık gösterdiği tespit edildi. Okul dışı zamanlarda spor yapma düzeyleri, okul bünyesindeki müsabakalara katılma düzeyleri ve grup müsabakalarında okul takımlarında görev alma düzeyleri ile İletişim beceri düzeyi puanlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı ( p < 0,05 ) farklılık gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the communication skills and academic achievements of secondary school students and the level of their participation in sports activities. The sample of the research consisted of Fatih Sultan Mehmet Vocational and Technical Anatolian High School, Handan Hayrettin Yelkinkanat Vocational and Technical Anatolian High School, Küçükyalı Vocational and Technical Anatolian High School, ECA Elginkan Anatolian High School, Orhangazi Anatolian High School, Mehmet Salih Bal Vocational High School in Maltepe district of Istanbul in the 2018-2019 academic year, and total of the 450 volunteer students were both 10th and 11th grades studying at Technical Anatolian High School. In order to determine the level of participation in sports activities the 9-question personal information form and a 7-question scale ,which were developed by the researcher , applied to the participants. In addition, the“Communication Skills Inventory”consisting of 45 questions prepared according to the 5-point Likert scale, which was developed by Ersanlı and Balcı (1996) , was used to determine the communication levels of the participants. In order to carry out the study, 06/08/2019 from Van Yüzüncü Yıl University, School of Physical Education and Sports. Permission was obtained from the Istanbul Provincial Directorate of National Education with the official letter dated and numbered 14554959 In order to evaluate the Academic Success of the students, the school administrations were contacted after the necessary correspondence was made for permission. The arithmetic averages of the students' end-of-year grades up to their grade levels were obtained via the e-School system. It was determined when and in which classes the inventory would be applied by interviewing school administrators and Physical Education teachers. In this inventory application, taking into account the reading comprehension level of the students, the questions containing the judgment in the inventory were explained by the researcher and the Physical Education teachers, and the students were provided to answer them. Data collection tools were applied to students during extracurricular hours and in a single session. The obtained data were transferred to the computer environment. In the analysis of these data, t-test and anavo tests were used in the SPSS 22 package program. As a result, it was determined that there was a significant difference in favor of women at the level of p< 0.05 in the grade point averages of the participants according to gender. When the academic grade averages of the participants were analyzed in the context of school type, it was determined that they differed at the level of p < 0.05. Likewise, it was determined that there was a statistically significant (p < 0.05) difference between the father education status variable and the communication skill level scores of the participants. It was determined that there was a statistically significant (p < 0.05) difference between the levels of doing sports outside of school, the level of participation in the competitions within the school, the level of taking part in the school teams in the group competitions, and the communication skill level scores.