Üniversite öğrencilerinin anne - baba tutumları ve stresli yaşam olaylarına göre psikolojik iyi oluşu
Psychological well - being of university students according to parental attitudes and stressful life events
  1. Tez No: 412316
  2. Yazar: MUSA KARABEYESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerinin, bazı demografik değişkenler, anne-baba tutumu ve stresli yaşam olayları bakımından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmada 2011-2012 Öğretim Yılı Bahar Döneminde İnönü Üniversitesinin Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Eczacılık, İlahiyat ve Hukuk Fakültelerinde okuyan 691 öğrenci (432 kadın, 259 erkek) üzerinde inceleme yapılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek amacıyla Ryff (1989) tarafından geliştirilen ve Cenkseven (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Psikolojik iyi Olma Ölçeği, öğrencilerin anne-baba tutumunu belirlemek amacıyla Eldeleklioğlu ve Kuzgun (1996) tarafından geliştirilen Anne-Baba Tutumu Ölçeği, stresli yaşam olayları ve demografik değişkenlerle ilgili bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeyinin (diğerleriyle olumlu ilişkiler, özerklik, çevresel hakimiyet, bireysel gelişim, yaşam amacı, kendini kabul) cinsiyete göre anlamlı olarak değişip değişmediğini belirlemek amacıyla bağımsız gruplar için t testi; anne-baba tutumlarına, stresli yaşam olayları ve diğer bağımsız değişkenlere göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla ise çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucunda, kadın üniversite öğrencilerinin diğerleriyle olumlu ilişkiler, çevresel hakimiyet, bireysel gelişim ile yaşam amacı bakımından erkeklerden daha yüksek psikolojik iyi oluş düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin annelerinin ve babalarının eğitim düzeyi ve aile gelir düzeylerine göre psikolojik iyi oluş düzeylerinin farklılaşmadığı görülmüştür. Demokratik anne-baba tutumuna sahip üniversite öğrencilerin, diğerleriyle olumlu ilişkiler, çevresel hakimiyet ve kendini kabul düzeylerinin otoriter ve koruyucu-istekçi anne-baba tutumuna sahip üniversite öğrencilerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca demokratik anne-baba tutumuna sahip üniversite öğrencilerinin otoriter anne-baba tutumuna sahip öğrencilerden daha yüksek bireysel gelişim ve yaşam amacı düzeyine sahip olduğu bulunmuştur. Stresli yaşam olayları yaşamayan ve orta düzeyde stresli yaşam olayları yaşayan grubun, yüksek düzeyde stresli yaşam olayları yaşamış gruptan daha yüksek diğerleriyle olumlu ilişkiler, çevresel hakimiyet, yaşam amacı ve kendini kabul düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Üniversite Öğrencileri, Anne-Baba Tutumu, Stresli Yaşam Olayları, Psikolojik İyi Oluş
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that on the purpose of examining psychological well-being level of university students, demographical variables, parental attitude and stressful life events. In this research, analyses were conducted on 691 students (432 female, 259 male) studying at the Faculty of Arts and Humanities, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Engineering, Faculty of Pharmacy, Faculty of Theology and Faculty of Law, in the 2011-2012 Academic Year Spring Semester of Inonu University. In this research in order to determine the level of students psychological well-being the ?Psychological Well-being Scales? which was developed by Ryff (1989) and translated into Turkish by Cenkseven (2004) was used. İn order to determine parental attitudes ?Parental Attitude Scales? which was developed by Eldeleklioğlu and Kuzgun (1996) was utilized and the information about stressful life events and demographical variables were obtained by the Personal Information Form which was developed by the researcher. To specify the psychological well-being level of university students (positive relations with others, autonomy, environmental mastery, personal growth, purpose in life, self-acceptance) according to their gender that changed or not in a significant level for independent groups t test, according to parental attitudes, living the level of stressful life events and the other independent variables multivariate analysis of variance (MANOVA) were conducted. As a result of the research, it was seen that female university students have higher positive relations with others, environmental mastery, personal growth, purpose of life and psychological well-being level than male university students. Psychological well-being level of students did not differentiate according to parents educational level and family income level. The students whose parents had democratic attitude, had higher level of positive relations with others, environmental mastery and self-acceptance, than those had authoritative and protective-demanding parents. And also students whose parents had democratic attitude had higher level of personal growth and purpose of life than those had authoritative parents. Groups which did not live stressful life events or those lived intermediate stressful life events had higher positive relations with others, environmental mastery, self acceptance and purpose of life than those lived higher stressful life events. Key Words University Students, Parental Attitudes, Stressful Life Events, Psychological Well-Being,