The effects of payoff manipulations on temporal bisection performance
Kazanç manipülasyonlarının süre ayrıştırması performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 412320
  2. Yazar: BAŞAK AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ödül oranlarındaki değişimlerin zamanlama davranışını etkilediğine yönelik bulgular motivasyonel faktörlerin aralık zamanlama fonksiyonundaki önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma kayıp ve kazanç manipülasyonlarının insanların süre ayrıştırması performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılara deneyimledikleri süre aralıklarını, belirli referans sürelere olan benzerliklerine göre kısa ve uzun olarak ayrıştırmaları öğretilmiştir. İki grup katılımcı, kısa ve uzun referans sürelere dair yapılan doğru ayrıştırmalar ile elde edilen kazancın veya yanlış ayrıştırmaların yol açtığı ödül kaybının değiştirildiği üç farklı durumda test edilmiştir. Psikometrik fonksiyonlarda meydana gelen değişimler ile katılımcıların karar oranlarını kazanç manipülasyonlarına bağlı olarak ve ödül maksimizasyonu tarafından tahmin edilen yönlerde uyarladıkları bulunmuştur. Sinyal tespit teorisi (signal detection theory) çerçevesinde yapılan analizler, kazanç manipülasyonlarının yanıt eğilimi parametresinde (B'') değişikliğe yol açarken katılımcıların zamansal mesafeleri ayrıştırmalarına ilişkin hassasiyet seviyelerini (A') etkilemediğine işaret etmektedir. Son olarak, tepki sürelerinin (TS) uyaran süresine bağlı gösterdiği değişime bakıldığında, kısa ayrıştırmaları ile ilişkili TS'lerin geçen süreyle arttığı, uzun ayrıştırmaları ile ilişkili TS'lerin azaldığı bulunmuştur. Buna karşın, tepki sürelerinde kazanç manipülasyonlarına bağlı olarak genel bir değişim gözlenmemiştir. Bu çalışma bütünüyle motivasyonel faktörlerin zamansal karar-verme süreçleri üzerindeki etkilerini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
There is growing evidence that alterations in reward rates modify timing behavior demonstrating the role of motivational factors in interval timing. This study aimed to investigate the effects of manipulations of rewards and penalties on temporal bisection performance in humans. Participants were trained to classify experienced time intervals as short or long based on the reference durations. Two groups of participants were tested under three different bias conditions in which either the relative reward magnitude or penalty associated with correct or incorrect categorizations of short and long reference durations was manipulated. Participants adapted their choice behavior (i.e., psychometric functions shifted) based on these payoff manipulations in directions predicted by reward maximization. The signal detection theory-based analysis of the data revealed that payoff contingencies affected the response bias parameter (B'') without altering participants' sensitivity (A') to temporal distances. Finally, the response time (RT) analysis showed that short categorization RTs increased, whereas long categorization RTs decreased as a function of stimulus durations. However, overall RTs did not exhibit any modulation in response to payoff manipulations. Taken together, this study provides additional support for the effects of motivational variables on temporal decision-making.