Narratives of focal brain injured individuals
Fokal beyin hasarlı hastalarda hikaye anlatımı: Makro - düzey analiz
  1. Tez No: 412324
  2. Yazar: AYŞENUR KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Fokal beyin yaralanmasının anlatı becerilerine olumsuz etkisi vardır. Bu çalışmada beyninin tek yarımküresinde fokal hasar olan hastalar ile sağlıklı katılımcıların anlatı becerileri, karmaşık hikaye anlatabilme ve bu hikayelere yorum katabilme yetenekleri esas alınarak incelenmiştir. Sol yarımküresinde hasar olan hastaların hikayelerinin, daha az hikaye bileşenini anlatımlarına katmaları sonucunda, sağlıklı kontrol grubuna göre basitleştiği bulunmuştur. Ayrıca, bu hastaların hikaye anlatımlarında ana temayı sürdürmekte sorun yaşadıkları gözlenmiş, anlattıkları hikayeye yorum katabilme becerilerinin sağlıklı kontrollere göre zayıfladığı bulunmuştur. Sağ yarımküresinde hasar olan hastalar grup olarak incelendiklerinde bu iki dil becerisini de korudukları görünmüştür. Ancak, sağ yarımkürede dorsolateral prefrontal kortex dahil olmak üzere frontal lob, anterior ve superior temporal girus, medial temporal girus, ve supramarginal girus gibi çeşitli bölgelerde görülen hasarların hikaye anlatımındaki sorunlarla ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, sol yarımküre sağlığının karmaşık ve yorum katılarak zenginleştirilmiş hikayelerin anlatımında gerekli olduğunu; sağ frontotemporal bölge ve sol frontal bölge ile sol insula hasarının ise karmaşık hikaye anlatımı ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Focal brain injury has detrimental effects on producing narratives. This study examined the narrative production of unilateral brain damaged patients and healthy controls by focusing on the narrative complexity and the evaluative aspect of their narratives. The results showed that narratives of the left hemisphere damaged (LHD) patients were less complex as indicated by fewer story components included in their narratives compared to the controls. In addition, they had problems in maintaining the overall theme of the story. The evaluative aspect of the LHD patients' narratives was also deficient compared to the controls. The right hemisphere damaged (RHD) patients seemed to be preserved in both of these linguistic abilities as a group. Yet, the single case analyses revealed that particular regions in the right hemisphere such as damage to the frontal lobe including the dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC), both the anterior and superior temporal gyrus, the middle temporal gyrus, and the supramarginal gyrus can lead to problems in creating narratives. These findings suggest that an intact left hemisphere is needed for both the production of complex narratives that can be enriched through the use of evaluation. In addition, damage to the right frontotemporal regions and the left frontal regions together with the left insula seems to be related to the production of complex narratives.