Mere measurement effect on blood donation: Attitudes, intentions and behaviors
Salt ölçüm etkisi yoluyla kan bağışını arttırma: Tutumlar, niyetler ve davranışlar
  1. Tez No: 412326
  2. Yazar: AYLİN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKÇE TARCAN KUMKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmalar göstermiştir ki, eğer kişiler bir davranışa karşı olumlu tutumlara sahiplerse, onlara davranışı gerçekleştirme konusundaki niyetlerini sormak davranışının yapılma olasılığını arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üst bilişsel işleme süreçlerini (meta-cognitive processes) bu etkinin bir düzenleyici değişkeni olarak incelemekti. Kişiler gelecekteki davranışlarıyla ilgili kendine güven seviyelerini arttırmaya yönelik bir manipülasyona tabi tutulduklarında, manipülasyonu almayan kişilere kıyasla daha fazla kan bağış davranışı gösterdiler. Bu çalışma hem kan bağışını arttırmak için kolay uygulanabilen bir yol göstermiş, hem de üst bilişsel işleme süreçlerini yeni bir düzenleyici değişken olarak tanıtmıştır. Ayrıca, bu araştırma insanların bir davranışta bulunma kararlarının gelecekteki davranışları hakkında kendilerine güven seviyelerinden etkilendiğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Research has shown that when people have favorable attitudes towards a behavior, merely asking people about their intention to perform the behavior increases their likelihood of performing the behavior. The goal of the study was to examine the effects of meta-cognitive processes as a moderator of this effect. It was shown that when individuals receive manipulation designed to increase their level of confidence in their future actions, they showed increased levels of blood donation than people who did not receive manipulation. This study introduced, not only a feasible method to increase blood donation but also meta-cognitive processes as a novel moderator. Furthermore it demonstrated that people's decisions to perform a behavior can be affected, not just by content presented but also by their level of confidence regarding their future behavior.