Posterior evidence on US inflation volatility dynamics using a phillips curve model with time varying trend inflation
A. B. D enflasyon oynaklık dinamiklerinin zamanla değişen enflasyon trendi kullanılarak tahminlenmesi
  1. Tez No: 412331
  2. Yazar: BEKİR BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
A.B.D. enflasyon seviyesi ile oynaklğı arasndaki dinamikleri analiz edebilmek icin zamanla degişen enflasyon seviyesi olan Yeni Keynesyen Phillips egrisi modeli kurduk. Bu model fiyatları optimumlaştıramayan firrmalarn gecen donem fiyatları kullandığı Calvo tipi fiyatlama içermektedir. Bu daha kapsamlı model enflasyon trendi içermeyen geleneksel NKPC modellerine gore daha zengin dinamikler üretmektedir. Şaşırtıcı bir sekilde bu daha kapsamlı model A.B.D. enflasyon oynaklığını büyük ölçüde enflasyon seviyesi ve uzun dunem enflasyon beklentilerinde görülen içsel şoklar tarafından yönlendirildigini göstermektedir. Ayn zamanda 1960 ve 2014 yılları arasındaki A.B.D. çeyrek en flasyon ve çeyrek emek gelir pay verilerini kullanarak NKPC modelimizin daha basit bir versiyonunu Bayesian ekonometrisi çerçevesinde tahminledik. Bu model zamanla degişen emek gelir pay seviyesi dışında zamanla değişen enflasyon seviyesi ve olasılıksal enflasyon oynaklığı içermektedir. Ayrıca rasyonel enflasyon beklentileri varsayımını zayıflatarak kısa dönem en flasyon beklentileri yerine ankete dayalı enflasyon beklentilerini kullandık. Teorik bulgulara uygun olarak ampirik neticeler geçmis dönem en flasyon oynaklığnın enflasyon seviyesi üzerinde hiç bir etkisi olmadığını ancak gecmis enflasyon seviyesinin en flasyon oynaklığını etkiledigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We construct a New Keynesian Phillips Curve (NKPC) model with time varying trend inflation to analyze the dynamics between the US inflation level and volatility. The model involves a Calvo type pricing of firms where the firms that cannot optimize their prices fix their prices at the previous period's level. The extended model can generate much richer dynamics than the conventional NKPC without any trend inflation. Interestingly, the extended NKPC model indicates that the volatility of US inflation is driven mainly by the level of inflation and shocks to the long-run inflation expectations endogenously. We, further, estimate a simplified version of our NKPC model using US quarterly inflation and labor income share data over the period from 1960 until 2014 using Bayesian inference. The model involves time varying trend inflation (as well as time varying level of labor income share) together with stochastic volatility for inflation. In addition, we use survey based inflation expectations to replace the short-run inflation expectations relaxing the rational expectations assumption. In accordance with theoretical findings, empirical results verify that past volatility does not have a significant impact on the level, whereas the past level of inflation affects the volatility of the inflation.