Equity risk premium in Turkey
Türkiye'de hisse senedi risk primi
  1. Tez No: 412332
  2. Yazar: GÜRHAN CANAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hisse senedi risk primi finansda yer alan bir çok risk ve getiri modelinin kilit parçasıdır. Akademik araştırmalarda ve iş dünyasında sıklıkla kullanılmaktadır. Hisse senedi risk priminin tahmin edilmesinde bir çok model mevcuttur. Bu çalışmada kısaca farklı modeller gözden geçirilmektedir. Seçilen modeller Türkiye için hisse senedi risk primi tahminlerinde kullanılmaktadır. Her bir modelin avantajları ve kısıtları ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Equity risk premium (ERP) is the key component of many risk and return models in finance. It is frequently used in academic research and business practice. There exist several approaches to estimate the ERP. This paper reviews shortly different approaches. The selected approaches are used to estimate the ERP for Turkey. Advantages and limitations of each approach are discussed extensively.