Intangible capital and growth: An application of Turkey
Maddi olmayan sermaye ve büyüme: Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 412330
  2. Yazar: SİNA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER SUMRU ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de maddi olmayan varlıklara yapılan yatırımları hesaplamak ve bu yatırımların ekonomik büyümeye etkisini sorgulamaktır. Corrado, Hulten ve Sichel'in (2006) yöntemini uygulayarak özel sektörün maddi olmayan varlıklara yaptığı yatırımların 2003 yılında GSYİH'nın %2,95'i olduğu ve 2012'de %4,18'e yükseldiği hesaplanmıştır. Bu oranlar Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallığa kıyasla düşük olsa da İtalya, İspanya ve Brezilya için hesaplanan oranlara yakındır. Türkiye'de diğer ülkelere kıyasla yenilikçi varlıklara yapılan yatırımların düşük kaldığı ama maddi olmayan sermaye birikimindeki artışın iş gücü verimliliğine Avrupa ülkelerindekine benzer seviyelerde katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Maddi olmayan varlıklara yatırım yoluyla yenilikçi faaliyetleri artırmak Türk ekonomisinin en önemli problemlerine çözüm olabilir. Buna rağmen, ülkeler arası karşılaştırmalardan ve bir anketten faydalanarak Türkiye'de ki karmaşık piyasa düzenlemelerinin, yetersiz finansman koşullarının, mülkiyet haklarının zayıf biçimde korunmasının ve kalifiye iş gücü yetersizliğinin Türk şirketlerini maddi olmayan varlıklara yatırım yapmaktan uzaklaştırdığı savında bulunuyorum.
Özet (Çeviri)
The purposes of this thesis are to measure intangible investment and to examine its contribution to economic growth in Turkey. Following the approach of Corrado, Hulten, and Sichel (2006), business investment in intangible assets is estimated as 2.95% of GDP in 2003 and increased to 4.18% in 2012. Although these rates are significantly lower than rates for the United States, Canada and the United Kingdom, they are comparable to estimates for Italy, Spain and Brazil. On the other hand, investment in innovative properties is found notably lower in Turkey compared to other countries, whereas contribution of intangible capital deepening to labor productivity growth follows a similar rate with those of European countries. Promoting innovative activity through intangible investment is crucial for solutions of major problems in Turkish economy. However, I claim complex market regulations, scarce financing options, low level of property rights protection, and insucient high skilled labor force are discouraging Turkish companies from investing in intangible assets by presenting cross-country comparisons and evidences from a survey.