Political participation of Kurdish women in local politicts: The case of Nusaybi̇n
Kürt kadınlarının yerel siyasete katılımı: Nusaybin örneği
- Tez No: 412335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez Kürt kadınlarının siyasete katılımını Nusaybin örneği üzerinden analiz etmektedir. Bu tez ilk olarak Kürt siyasi partilerinin parti programlarını ve tüzüklerini, ikinci olarak da Nusaybin'de siyaseten aktif kadınlar ile yapılan derinlemesine mülakatların analizine dayanmaktadır. Bu çerçevede, bu tez Kürt kadınlarının siyasete katılımının sadece Kürt siyasi hareketi tarafından oluşturulan yeni fırsatlara bağlı alarak açıklanamayacağını çünkü bu analizin siyasete katılmayan diğer kadınları değerlendirme dışı bıraktığını iddia etmektedir. Bunun yerine bu çalışma Kürt kadınlarının yerel siyasete katılımında Kürt hareketinin geliştirdiği kadın politikalarının yanında, kadınların kendi çabalarının esas olduğunu savunmaktadır. Bu çalışmada toplumsal hareketler, yeni toplumsal hareketler ve kültürel siyasi fırsat yapısı literatürlerinden faydalanılarak Kürt siyasi hareketinin kadın politikasının ve ideolojisinin kadınların siyasete katılımı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Derinlemesine mülakatlar sonucunda elde edilen verinin analizi kadınların siyaset içindeki deneyimlerini ve beraber siyaset yaptıkları erkekler, devlet ve belediye gibi aktörler ile ilişkilerini ortaya çıkaracak şekilde yapılmıştır. Her ne kadar kadınlar söylemlerinde siyasete katılımın Nusaybin'de toplumsal cinsiyet rollerinin değiştirdiğini belirtseler de, Nusaybin de toplumsal cinsiyet açısından bir dönüşümün yaşandığını söylemek zor.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the political participation of Kurdish women in Nusaybin. Based both on an analysis of programs and statutes of pro-Kurdish political parties, and in-depth interviews conducted in Nusaybin with politically active women, this thesis claims that the political mobilization of Kurdish women cannot be solely explained by the new opportunities provided by the Kurdish political movement since this leaves women, who do not join the movement, out of our sight. Instead, this study argues that, along with the Kurdish movement's gender policies, women's very own struggle is essential in explaining Kurdish women's participation in local politics. Furthermore, this thesis attempts to reveal the impact of ideology and the Kurdish movement's gender policy on women's political participation within a dialogue with the social movements, new social movements, and cultural opportunity structure literatures. The analysis of the interviews is structured so that they reflect women's experiences in politics and the relationships these women establish with various actors in Nusaybin's political arena such as politically active men, the state, and the municipality. Although individual stories of women reflect a change in gender roles brought by their engagement with politics, a significant transformation of gender roles in Nusaybin seems still far from sight.