The construction of the labour migrant's body: Federal Germany's medical selection of labour migrants from Turkey between 1961 and 1973
Göçmen işçinin bedeninin inşası: Federal Almanya'nın 1961 ve 1973 yılları arasında Türkiye'den gelen göçmen işçilerine uyguladığı sağlık muayenesi
  1. Tez No: 412337
  2. Yazar: MARIA KRAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİKMEN BEZMEZ, DOÇ. DR. MURAT ERGİN, DOÇ. DR. SİBEL YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez Federal Almanya'nın 1961-1973 dönemindeki göçmen işçi alımının belirli bir anı olan Türkiye'den yapılan göçmen işçi adaylarının sağlık muayenelerine odaklanmaktadır. Batı Almanya iş pazarı için fiziksel açıdan“fit”ve sağlıklı göçmen işçilerin seçilmesini hedefleyen bu muayeneler Batı Almanya'dan gelen sağlık çalışanları tarafından İstanbul ve Ankara'da yer alan sözde“Alman İrtibat Büroları”nda 1961 ve 1973 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada o dönemki göçmen işçiler ve muayeneleri gerçekleştiren doktorlarla yapılan derinlemesine görüşmeler ile dönemin birincil kaynaklarının söylem analizi üzerinden sağlık muayenelerinde, endüstriyel iş gücünün gerekleri ve kamu sağlığı politikalarıyla ilişkili olarak göçmen işçinin bedeninin nasıl şekillendirildiği ve tanımlandığı sorusuna odaklanıyorum. Foucault'nun eserlerinde yer alan kavramlar, toplumsal inşacı beden teorisi ve sakatlık çalışmalarını bir araya getirerek göçmen işçinin bedenine dair belirli kavramsallaştırmaların nasıl sağlık, hastalık, sağlamlık ve sakatlık bağlamlarında ortaya çıktığının izini sürüyorum. Bunların yanında bedenin bu inşa sürecinin nasıl ırk ve toplumsal cinsiyetle örtüştüğünü analiz ediyorum. Bu muayenelerin nötr bir bilimsel girişim olmadığını iddia ediyorum. Aksine, endüstriyel gereklilikler ve milli sağlık politikalarına paralel olarak bu muayeneler, dahil edici ve dışlayıcı güç mekanizmalarını risk yönetimi ile birleştirerek göçmen işçinin bedenini rasyonelleştiren, normalleştiren ve metalaştıran bir seçim süreci işlevi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a distinct moment of Federal Germany's recruitment of migrant labour in the period from 1961 to 1973: the medical selection examinations of labour migrant applicants from Turkey. These examinations, which aimed at the selection of physically fit and healthy labour migrants for the West German labour market, were conducted by West German health officers in so-called 'German recruitment offices' in Istanbul and Ankara between 1961 and 1973. Drawing on in-depth interviews with former labour migrants and examining physicians as well as on a discourse analysis of primary sources dating from the period in question, I concentrate on the question of how in relation to the requirements of industrial labour and public health politics the body of the labour migrant was shaped and defined in the medical examinations. Combining concepts taken from the work of Foucault, constructionist body theory and disability studies, I trace how certain conceptualisations of the labour migrant's body emerged along the lines of health, disease, bodily ability and disability. Furthermore, I analyse how this construction process of the body overlapped in various ways with notions of race and gender. I argue that these examinations were no neutral scientific endeavour. Rather, in accordance with industrial requirements and national health politics, they served as a selection procedure combining inclusionary and exclusionary power mechanisms with the logic of risk management to rationalise, normalise and commodify the labour migrant's body.