Bir çekişme alanı olarak Türkiye'de göçmenliğin söylemsel kurulumu: Suriyeliler ve Ukraynalılar örneği
The discursive construction of immigration in Türkiye as a field of contention: The case of Syrians and Ukrainians
  1. Tez No: 980246
  2. Yazar: İSMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORAN ALİ MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sosyoloji, Labour Economics and Industrial Relations, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uluslararası göçün bir sosyal sorun olarak inşasından yola çıkarak, Türkiye bağlamında Suriyeli ve Ukraynalı zorunlu göçmen gruplarına yönelik Twitter/X platformunda inşa edilen söylemleri incelemektedir. Bu bağlamda, Twitter/X platformunda ilgili gruplarla ilişkili söylemsel tezahürlerin Türkiye'nin ideolojik, tarihsel-kültürel ve sosyobilişsel kodlarıyla nasıl bir etkileşim halinde olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında, Suriyeli ve Ukraynalı zorunlu göçmen grupları örnekleminde yürütülen bu çalışma, zorunlu göçmen gruplarına yönelik söylemlerin farklılık ve benzerliklerini ortaya koymaktadır. Eleştirel söylem analizi hattında tezin teorik zeminini oluşturan van Dijk'in sosyo-bilişsel yaklaşımı (SBY) ve KhosraviNik'in sosyal medya söylem analizi (SM-CDA) modelinin sağladığı metodolojik imkânlar çerçevesinde Twitter/X platformundan elde edilen verilerden hareketle, ilgili gruplara yönelik söylemlerin mikro (dilsel), mezo (grupsal kimlik) ve makro (ideolojik/tarihsel) düzeylerde nasıl inşa edildiği analiz edilmiştir. Böylece Suriyeli ve Ukraynalı zorunlu göçmen gruplarına yönelik söylem örüntüleri eleştirel biçimde çözümlenmiş, Türkiye özelinde Suriyeli ve Ukraynalı zorunlu göçmenlere yönelik söylemlerin ideolojik, tarihsel-kültürel ve sosyobilişsel arka planı görünür kılınmıştır. Çalışma, göç olgusunun yalnızca hukuki, ekonomik veya demografik bir mesele olmadığını; aksine sosyal medya, siyaset ve dil dolayımıyla yeniden üretilen çok katmanlı bir çekişme sahası olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the discursive constructions surrounding Syrian and Ukrainian forced migrant groups on the Twitter/X platform, starting from the premise that international migration is constructed as a social problem. Within this framework, it examines how the discursive manifestations related to these groups on Twitter/X interact with Türkiye's ideological, historical-cultural, and socio-cognitive codes. Furthermore, focusing on the case of Syrian and Ukrainian forced migrants, the study identifies both the differences and similarities in the discourses directed at these groups. Drawing on Critical Discourse Analysis (CDA), the thesis is grounded in Teun A. van Dijk's socio-cognitive approach (SCA) and KhosraviNik's social media critical discourse analysis model (SM-CDA). Utilizing the methodological tools provided by these approaches, the study analyzes how the discourses concerning these groups are constructed on micro (linguistic), meso (group identity), and macro (ideological/historical) levels based on data collected from the Twitter/X platform. In doing so, the thesis critically unpacks the discursive patterns directed at Syrian and Ukrainian forced migrants and makes visible the ideological, historical-cultural, and socio-cognitive background of these discourses in the specific context of Türkiye. Ultimately, the study demonstrates that migration is not merely a legal, economic, or demographic issue, but rather a multilayered field of contestation continuously reproduced through social media, politics, and language.