Şile bezi dokuması ve işlemesi
- Tez No: 41235
- Danışmanlar: PROF.DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Dokuma ve işleme sanatı, Türk'lerin Anadolu'ya getirdikleri ve buradaki zengin el sanatları ile birleştirerek geliştirdiği kültürel değerimizdir. Ülkemizin her yöresinde yapılan dokümanlar, kadınlarımızın duygu ve düşüncelerini motifler ve renkler aracılığı ile anlatıldığı işlemelerle süslenmiştir. Makineleşmeyle gelen hıza yetişemeyen dokuma ve işlemeler sandıklarda kalmış ve günümüzde yapımı çok azalmıştır. Zamanla yok olma tehlikesi gösteren el sanatlarımız araştırılmalı ve gün yüzüne çıkarılmalıdır. Bu araştırma İstanbul ili Şile ilçesinde yapılan dokuma ve işlemelerin, gereç, teknik, renk, ve kompozisyon özelliklerinin ortaya konması ve elde edilen sonuçlardan çağdaş tasarımlarda yararlanılması amaçlarıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini; İstanbul ili Şile ilçe sinde bulunan 75 adet Şile bezi dokuma ve işlemesinden oluşan örnekler oluşturmaktadır.incelenen örneklerin büyük çoğunluğu 3/4' ü günü müze ait örneklerdir. Dokumada pamuk ipliğinin yanı sıra keten ipliği kullanımı eski örneklerde görülmektedir. Günümüzde sadece pamuk ipliği kullanıldığı belirlenmiştir, işlemede floş ipliği kullanılırken, kenar temizlemede floş ipliğinin yanısıra, koton ipliği, merserize iplik, gümüş pul ve incininde tercih edildiği görülmüştür. Dokumada kullanılan teknik bezayağıdır. işleme tekniğinin hesap işi olduğu belirlenmiştir. Kenar temizlemede iğne oyası, tığ oyası, makine ve el dikişinin yanısıra dantel, makrome, saçak ve antika tekniğinin kullanıldığı görülmüştür. Dokuma bej renginin yanısıra mavi, kırmızı, sarı kullanılan renkler arasındadır, işleme yapılan dokumalar genellikle bej rengidir, işlemede pembe, sarı, yeşil, kırmızı, kahverengi, mavi çokça kullanılmıştır, bu renklerin yanı sıra bir çok renk ve tonlarının tercih edildiği gözlenmiştir. Kenar temizlemede beyaz ve eflatunun yanı sıra diğer birçok rengin kullanıldığı görülmüştür. işlemelerin kompozisyonlarında bitkisel, geometrik bezemelerin aralıksız ve aralıklı tekrarları, simet-ri, köşelere yerleştirilmiş motifler, kenar suları dikdörtgen“S”“U”“V”ve üçgen şeklinde düzenlemeler dikkati çekmektedir. Yörede el sanatları araştırılarak belgelenmeli ve yeni nesillere ışık tutması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
239 In embroidery mostly pink yellow, red, brown and blue are used. It is observed that other than these said colors many colors and tones are preff erred. In cleaning the edgesof the works lilac-Colored and white as well as many other colors are used. It is seen that in the designs of the embroideries, natural and geometrical adornments space or not spaced repetitions, gmmetri motifs on the corkes, edge embroideries, rectangle,“S”,“U”“V”, and angle, arrangenets are organized.239 In embroidery mostly pink yellow, red, brown and blue are used. It is observed that other than these said colors many colors and tones are preff erred. In cleaning the edgesof the works lilac-Colored and white as well as many other colors are used. It is seen that in the designs of the embroideries, natural and geometrical adornments space or not spaced repetitions, gmmetri motifs on the corkes, edge embroideries, rectangle,“S”,“U”“V”, and angle, arrangenets are organized.237 SUMMARY The art of weaving and embroidery is a oultural asset that the TURKS brought to Anatolia and developed them with rich handworks here. In every region of our country, weaings are decorated with the colors and motifs that convey the feelings and thoughts of our women veauers. Weauings and embroideries failed to keep up with the enhanaing mechanization, thus remained in the coffers. Today production of the said works has lessened aradually. Handcrafts that have faced the therat of extinction in time should be searched and trought to life again. This work is planned and intended in order to put forward the characteristies of the equipment, technigue, color and composition of weauings and embroideries of istanbul, Şile. Thus the results obtained through the work could be made use in the contemporary designs, drafts. The material of the research is formed of samptes