Görüntülü grupla psikolojik danışmanın etkililiği üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 41234
  2. Yazar: GÜRSEN TOPSES
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM KEPÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu araştırma, Gazi Eğitim Fakültesi öğrencileri arasından gönüllü olarak seçilen ve 48 öğrenciye uygulanan görüntülü grupla psikolojik danışmanın görüntüsüz grupla psikolojik danışmaya göre, kendini gerçekleştirme, uyum, benlik tasannu ve kaygı düzeyleri üzerinde bazı üstünlükleri olup olmadığını deneysel olarak test etmek amacıyla yapılmıştır. Uygulama için deney ve kontrol grubu, öntest ve sontest modeli kullanılmıştır. Uygulama sürecinde 48 görüntülü ve görüntüsüz grupla psikolojik danışma üyesine öntest aşamasında ölçekler uygulanmış, üyelerin ölçeklerden aldıkları puanlar üzerinde, herbir öğrenciye özgü faktör puanlan hesaplanarak random tekniğiyle 2 deney ve kontrol grubu olmak üzere, 12'şer kişilik 4 ayn eşleştirilmiş psikolojik danışma grubu oluşturmuştur. Görüntülü ve görüntüsüz grupla psikolojik danışma oturumlarına aynı zamanda, haftanın değişik bir gününde başlanmış, her grup sürecinde aym tekniklerin uygulanmasına özen gösterilmiştir. Görüntülü grupla psikolojik danışma oturamlannda kamera çekimleri yapılmış, bir sonraki oturumun ilk yarım saatinde üyelere monitörden grup sürecinin bazı bölümleri izlettirilmiş, gerektiğinde odaklaşmış geri bildirim tekniği kullanılmıştır. İzlettirmenin sonunda üyelerin izlenimleri, grup etkileşimine sunulmuştur. Grup oturumlan her grupda aynı zamanda bitirilmiş, ölçekler yeniden uygulanarak, üyelerin sontest sonucunda elde ettikleri puanlann ortalamalan ve standart sapmalan bulunmuştur. Bundan sonraki istatistiksel işlemler, 24 kişilik deney ve 24 kişilik kontrol grubu üzerinden yapılmış ve gruplar arasında önemli bir farkın olup olmadığını test etmek için iki yönlü variyans analizi tekniği uygulanmıştır. Variyans analizi sonucunda önemli düzeyde çıkan Fıii değerleri Tukey testiyle denetlenmiş ve elde edilen sayısal bilgilerin deneceleri destekleyip desteklemediği belirtilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sayısal bulgular yorumlanmış, tartışılmış ve bazı öneriler geliştirilmiştir. Üyelerin görüntülü grupla psikolojik danışma sonucunda izlenimleri, Kendini Değerlendirme Formunda belirlenerek, sonuçlar Ek-l'de verilmiştir. Bu araştırmada kullanılan istatistiksel işlemler için, Hacettepe ve Gazi Üniversiteleri Bilgi İşlem Merkezlerinin bilgisayar gücünden yararlanılmıştır. Bu araştırmada, dört ana denece incelenmiştir. Denencelerle ilgili olarak, aşağıda belirtilen sonuçlar elde edilmiştir: 1. Görüntülü grupla psikolojik danışmanın, kendini gerçekleştirme ölçeğinin ana ölçeklerinden biri olan Desteği İçten Alma değişkem üzerinde etkili olduğu ve denencenin bu değişken açısından desteklediği bulunmuştur. 2.Görüntülü grupla psikolojik danışmanın, Kendini Gerçekleştirme ölçeklerinden biri Zamanı İyi Kullanma değişkeni üzerinde etkili olmadığı ve denencenin bu değişken açısından desteklenmediği sonucuna varılmıştır. 3.Göı-üntülü grupla psikolojik danışmanın, Hacettepe Kişilik Envanteri'nin ölçeklerinden biri olan Kişisel Uyum değişkeni üzerinde önemli düzeyde etkili olduğu ve denecenin bu değişken açısından desteklendiği göriilmüştür. 4.GörüntüIü grupla psikolojik danışmanın, Hacettepe Kişilik Envanteri'nin ölçeklerinden biri olan Sosyal Uyum değişkeni üzerinde önemli düzeyde etkili olamadığı ve denecenin desteklenmemesine karşm, deney veIll kontrol grupları arasındaki farkın önemlilik düzeyine yakın düzeyde, deney grubu yönünde gerçekleştiği görülmüştür. 5. Görüntülü grupla psikolojik danışmanın, Hacettepe Kişilik Envanteri'nin toplam ölçeği niteliğinde olan Genel Uyum değişkeni üzerinde önemli düzeyde etkili olduğu ve denecenin desteklendiği sonucuna varılmıştır. 6. Görüntülü grupla psikolojik danışmanın, Benlik Tasarımı değişkeni üzerinde önemli düzeyde etkili olduğu ve denecenin desteklendiği sonucuna varılmıştır. 7. Görüntülü grupla psikolojik danışmanın Kaygı ölçeği'nin ana ölçeklerinden biri olan Durumluk Kaygı değişkeni üzerinde önemli düzeyde etkili olamadığı görüntüsüz grupla psikolojik danışmanın daha etkili olduğu bulunmuştur. 8. Görüntülü grupla psikolojik danışmanın, Kaygı ölçeği'nin ana ölçeklerinden biri olan Sürekli Kaygı değişkeni üzerinde öenmli düzeyde etkili olmadığı, buna karşılık deney grubu yönünde önemlilik düzeyine yakın bulgular elde edildiği görülmüştür. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, görüntülü grupla psikolojik danışmanın, üyelerin desteği içten alma, kişisel, sosyal ve genel uyum, benlik tasarımı ve sürekli kaygı düzeyleri üzerinde önemli ya da önemliye çok yakın düzeyde etkili olduğu, buna karşılık zamanı iyi kullanma ve durumluk kaygı düzeyleri üzerinde etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
t IV SUMMARY This research was planned to test experimentally whether video-tayped group counseling was supervisor to untayped group counseling on the levels of self-actualization, adjustment level, self-councept and auxiety levels of collegne sudents who volunterly pardicipated in counseling two typegroups for the research at the Gazi Faculty Education. For practical purposes, an experiment and control group, a model of pretest end posttest were used. In the application phase, 48 projected and unprojected group psychology membres were given scales in the prestest period. According to the points they got, 2 experiment and 2 control groups were formed with random technique by calculating the factor points of each student and 4 seperately coupled psychological-counseling groups were formed, each consisting of 12 members. Video-tayped and untayped group counselling psycology seances were started syncronically but on different days of the week and same techniques were experienced for each group process. The camera was used in projected group-counselling psychology seances, the members had the opportunity to watch some parts of the group process from the monitor in the first half hour of the next seance, and a focalized feed-back technique was used when necessary. At the end of the wacthing period, the impressions of the members were submitted to the group for interaction. The group seances were finished at the same time in each group, the scales were reapplied and the average points with the standard deviations of the scores the group members got in the post-test were calculated. The statistical equations were made with regard to the experiment and control groupsv;j consisting of 24 members respectively, and a two-way variance analiysis was used in order to test, if any, the significant difference between the groups. The F values which resulted from the variance analysis and reached an important level were tested by the help of Tukey test and the final numerical values were questioned in terms of any support in favor of the hypotheses. At the end of the research, the numerical finding were interpreted, discussed and some suggestions were made. The impressions of the members after the projected group-counselling psyhology were evaluated on the self- actualization form and the results were given in The Supplement- 1. The computerized procedures in Hacettepe and Gazi Universities were used in order to evaluate the statistical operations of this research. The four major hypotheses were tested in this research. Regarding the hypotheses, the following conclusions were reached: 1- It was found that the video-tayped group-counseling psychology was effective on the inner-support variable which was one of the major components of the self-actualization scale and that the hypothesis was valid in terms of this variable. 2- It was found that the video-tayped group-counselling psychology was not effective on the variable of time directed support which was another component of the self-actualization scale and that the hypothesis was not valid in terms of the variable. 3- It was found that the video-tayped group counselling psychology had a significiant effect on the variable of Personal adaptation which was one of theVI scale of Hacettepe Personality Inventory and that the Hypothesis was valid in terms of the variable. 4- It was found that the vide-tayped counseling psyvhology did not have a significant effect on the variable os social adjuztment which was one of the scales of Hacettepe Personality Inventory, and that although the hypothesis was not valid, the difference between the experiment and control groups was realized significantly in favor of the experiment group. 5- It was found mat the vide-tayped group counselling psychology had a significant effect on the variable of general adjustment which functioned as the total scale of Hacettepe Personal Inventory and that the hypothesis was valid in terms of the variable. 6- It was found that the vide-tayped group-counseling psychology had a significant effect on the variable of self-concept and the hypothesis was valid in terms of the variable. 7- It was found that the vide-tayped group-counselling psychology did not have a significiant effect on the variable of state anxiety which was one of the major scales of the anxiety scale and that the ununtayped group counselling psychology was more effective on the variable. 8- It found that the vide-tayped gruop counseling psychology did not have a significiant effect on the variable of trait anxiety which was one of the major scales of anxiety scale. However, there were more or less significiant findings in fovor of the experiment group.vıı In the light of above findings, it was observed that the video-tayped group-counselling psychology had a significiant or almost significant effect on the levels of inner-support for members personal and social general adjustment, self-concept and tarit anxiety while it had no effect on the levels of spending time well and state anxiety.