Türev ürünlerin kullanımını etkileyen faktörlerin analizi; Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Analysis of fascts affecting the use of derivative products; an application on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 703640
  2. Yazar: AYŞE KUZPINARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler ve sermaye hareketleri üzerinde engellerin kalkması ile birlikte finansal piyasalar küreselleşme sürecine girmiştir. Küreselleşme ile birlikte risk sayısı ve çeşitliliğinde yaşanan artış ve yaşanan finansal krizler sonucunda riskin hem yatırımcılar hem de bankalar için daha önemli hale gelmesine neden olmuştur. Özellikle küreselleşmenin yarattığı kur ve faiz riskini kontrol altına almak amacıyla yeni finansal ürünler hayatımıza girmiş ve kullanımları gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Bu finansal ürünler arasında futures, forward, swap ve opsiyon gibi türev piyasa ürünleri gün geçtikçe hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda hedge, spekülasyon ve arbitraj amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Şirketler, bankalar ve yatırımcılar bu araçları kullanarak geleceğe yönelik belirsizliklerini azalttıkça, hem Dünyada hem de ülkemizde türev piyasa ürünlerine olan ilgi artmaktadır. Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası platformda önemi gün geçtikçe artan türev ürünlerin Borsa İstanbul'da işlem gören altı adet banka tarafından hangi amaçlarla kullanıldığı ve türev ürün kullanımını etkileyen faktörlerin neler olduğu analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developing technology and finance sector, the world of economy has become global and the globalizing world has caused risk to become more important for both investors and banks. Some financial products have entered our lives in order to control the exchange rate and interest risk created by globalization and their use has started to increase day by day. Among these financial products, futures, forward, swap, options and other derivative market products have been used for protection, speculation and sometimes arbitrage in underdeveloped markets. As companies, banks and investors reduce their uncertainties for the future by using these tools, their interest in derivatives market products increases both in the world and in our country. In this study, the purposes for which derivative products are used by six banks traded on Borsa Istanbul and what are the factors affecting the use of derivatives are analyzed.