Uluslararası ticarette döviz swaplarının yeri ve önemi
The importance of currency swaps at international trade
  1. Tez No: 532491
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
2. Dünya Savaşı akabinde gelişen uluslararası ticaret hacmi neticesinde, 1970'lerden itibaren Bretton Woods Uluslararası Ödemeler ve Kur Sistemi işlevini yitirmeye başlamış ve neticesinde ortadan kalkmıştır. Ancak bu süreç ülke ekonomilerinde oldukça yıkıcı etkiler göstermiştir. 1970'li yılların ikinci yarısından sonra görülmeye başlayan başta petrol krizleri olmak üzere, ekonomik sarsıntı ve krizlerin etkisi ile döviz kurlarında önemli dalgalanmalar yaşanmış ve bu durumdan tüm ülkeler zarar görmüştür. Ortaya çıkan zararların öngörülmesi ve önlenmesi yönündeki çalışmalar klasik finans araçlarına ilave olarak yeni finansal araçların geliştirilmesine neden olmuştur. Bir başka varlığın değerine bağlı olarak değeri belirlenen türev ürünler özellikle uluslararası ticaret ile ilişkisi olan tüm kesimlerin ilgisini çekerek gerek hacim ve gerekse adetsel olarak çok sık kullanılan finansal araçlardan biri haline gelmiştir. Hazırlanmış olan bu çalışmanın amacı, uluslararası ticaret işlemi yapan firmalara, riskten korunma aracı olarak swap işlemlerini ve detayında döviz swaplarını tanıtmak ve bu işlemlerin süreçlerini işleyerek, sağladığı faydaları uygulamalarla belirterek, tespit edilen eksikler için çözüm önerileri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
After Second World War, beginning from 1970s, as a result of increasing international trade volume, Bretton Woods International Payment and Exchange Rate System has started to lose ground and finally disappeared. However, this situation had some devastating consequences on economies of countries. Because of economic problems, crisis and especially petroleum crisis that has started to ocur after second half 1970s, currency rates has changed dramatically and all countries has suffered frım these changes.By the help of projection and avoidance actions for these damages, new financial tools were developed and added up to classical financial tools. Derivative products, price of which are determined according to price of another asset, attracted attention of sectors especially all sectors related with international trade and became mostly used tools both volumetrically anf numerically. The aims of this study are presenting swap transactions and in detail currency swap transactions as a risk prevention tool to international trading companies, stating the benefits of these transactions by studying their processes and offering soluions for deficiencies determined.