Ergenlerin anne - baba kabul / ret algılarının problemli davranışları ile ilişkisi
The relationship between adolescents' perception of parental acceptance / rejection and their problematic behaviors
  1. Tez No: 412422
  2. Yazar: AHMET SAİT KİLİSLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI B. TAŞÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bireylerin hayatta ilk ilişkilerini kurdukları kişiler anne ve babalarıdır. Bu ilişkinin kalitesi gelecekte bireylerin kişilikleri ve ileride kuracağı ilişkiler üzerinde büyük etkiye sahiptir. Çocukların anne babalarını sıcak ve sevgi duyan ebeveynler olarak görmeleri onları kabul edici olarak algıladıkları anlamına gelirken bu sıcaklıktan yoksun bir ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocukların ailelerini reddedici olarak görmelerine neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, ebeveynlerini reddedici olarak algılayan bireylerin klinik düzeyde duygu ve davranış bozuklukları göstermeleri olasılığı yüksektir. Bu bilgilerden yola çıkılarak yapılan çalışmada da ergenlerin ebeveyn kabul/ret algıları ile gösterdikleri problemli davranışlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada ergenlerin anne babalarını kabul veya reddedici algılama durumlarını ölçmek amacıyla“Ebeveyn Kabul/Ret Ölçeği”ve problemli davranış düzeylerini ölçmek amacıyla klinik bir test olan“6-18 Yaş Çocuklar için Davranış Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler ANOVA ve Pearson ilişki testleri ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda literatürden farklı olarak ergenlerin ebeveynlerini kabul edici olarak algıladıkça problemli davranış gösterme düzeylerinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The first relationship of people is established with their parents. The quality of this relationship is determining for child's personality development and future relationships. If the parents are warmth and loving, then the child perceive their parents as accepting. On the other hand if parents do not show this warmth to their children then the child perceive their parents as rejecting. According to literature, people who perceive their parents as rejecting are prone to show emotional and behavioral disturbances. Based on these informations, in the current study relationship between parental acceptance/rejection and problematic behaviors of adolescents was assessed. Turkish version of“Parental Acceptance-Rejection Questionnaire”and“Child Behavior Checklist for Ages 6-18 (ASEBA)”were used. Data were analyzed with ANOVA and Pearson correlation tests. Results showed contradictory findings with literature. It is found that problematic behaviors of adolescents increase as they perceive their parents as rejecting.