Ayak bileği inversiyon yaralanmalarında erken proprioseptif eğitimin reaksiyon zamanı ve denge üzerine etkisi
The effects of early proprioceptive training on reaction time and balance in ankle inversion trauma
- Tez No: 412444
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1. ve 2. derece bağ yaralanmalarının tedavisinde ilk haftadan itibaren verilen proprioseptif eğitimin, reaksiyon zamanı ve denge üzerine etkilerini araştırmak ve klasik tedavi protokolüne göre farklarını ortaya koymaktı. Çalışmaya İstanbul Medipol Üniversitesi, Mega Hastaneler Kompleksi Ortopedi ve Travmatoloji ve Acil bölümlerine akut ayak bileği inversiyon travması geçirip ilk 72 saat içerisinde başvuran 35 birey dahil edildi. Bireyler fizyoterapi (n=18) ve kontrol (n=17) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Dahil edilme kriterleri kapsamında ayakta herhangi bir deformite olmadığını tespit için ayak postür indeksi, akut instabiliteyi belirlemek için ayak bileği ligament laksite testleri uygulanarak demografik bilgileri ve yaralanma ile ilgili hikaye kaydedildi. İyileşme miktarı ve yaşam kalitesini belirlemek için Karlsson skoru ve ayak-ayak bileği araştırma ölçeği, ağrı için vizüel analog skalası, ödem için çevre ölçümü, kas kuvveti için elektronik dinamometre, eklem hareket açıklığı için akıllı telefon gonyometre, endurans için topuk yükseltme testi, denge için gözler açık-kapalı denge testi ve star Excursion testi, eklem pozisyon hissi için aktif-pasif ekstremite eşleştirme testi, reaksiyon zamanı için Nelson ayak reaksiyon zamanı testi ve hareket etme korkusu için TAMPA ölçeği kullanıldı. Olgulara genel olarak RICE protokolü, transkutanöz elektrik stimülasyonu, germe, kuvvetlendirme, manuel terapi, denge eğitimi ve yürüme eğitimi verildi. Çalışma grubuna ayrıca proprioseptif eğitim verildi. Tedaviler 6 hafta süreyle haftada 2 gün olmak üzere uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesinde, 3. hafta ve 6. hafta uygulandı. Çalışma süremiz içerisinde, çalışma grubunda ödemin, propriosepsiyon hata payının ve reaksiyon zamanının 3. haftadan itibaren azalmaya başladığı ve giderek düzelmeye devam ettiği belirlendi. Kontrol grubunda 6. hafta sonunda ağrının tamamen geçtiği tespit edildi (p0,005). Çalışma sonucunda, akut ayak bileği inversiyon travması sonrası erken dönemde uygulanan proprioseptif eğitimin propriosepsiyonu ve reaksiyon zamanını, yine erken dönemde, komplikasyon yaratmadan ve semptomları artırmadan ve hatta ödemi erken dönemde azaltarak geliştirdiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to investigate the effects of early proprioceptive training on reaction time and balance on the first and second-degree ankle inversion trauma and to express the differences from classical treatment protocol. 35 participants were included from Istanbul Medipol University, Mega Hospital Complex Department Orthopedics and Traumatology and Emergency in 72 hours after ankle inversion trauma. Participants were divided into two groups; physiotherapy (n=18) and control (n=17). According to inclusion criteria, to determine the foot as normal, and to determine acute instability, foot postur index and ankle ligament laxity test were used, respectivly. Demographic information and history of injury were recorded. Karlsson Score for determining improvement, Foot and Ankle Outcome Score for quality of life, Visual Analog Scale for pain, anthropometric measurement for edema, electronic goniometer for muscle strength, iPhone goniometer app for range of motion, heel rise test for endurance, eye opened and closed single leg balance test and star excursion balance test for static and dynamic balance, active and passive extremity matching test for joint position sense, Nelson reaction time test for reaction time and TAMPA Scale for kinesiophobia were used. Treatment protocol generally was consisting of RICE (rest, ice, compression, elevation) protocol, transcutaneous electrical nerve stimulation, stretching, strengthening, manual therapy, balance and walking training. Physiotherapy group was also treated with proprioceptive training. Treatment protocol performed twice a week during six weeks. Assessments were performed before treatment, at the end of third week and at the end of sixth week. During the study, edema, proprioceptive error ratios and reaction time were reduced at physiotherapy group by the third week and improvement continued at the end of treatment. It was determined that pain was almost completely reduced at the end of six week on control group (p0.005). This study showed that early proprioceptive training has an effect on proprioception and reaction time without increasing symptoms with reducing edema in acute ankle inversion trauma.