Genç bireylerde ayak bileği kassal yorgunluğunun propriosepsiyon üzerinde etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of effect of ankle muscle fatigue on proprioception in young individuals
- Tez No: 448782
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ZERGEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Günümüzde spor ve fiziksel aktivitelere katılım oranlarında hızlı artış ile birlikte, spor ve aktivite yaralanmalarının önlenmesine yönelik çalışmaların yapılmasına önemli derecede ilgiler artmıştır. Bu çalışmanın amacı egzersiz sonrası ayak bileği kas grupları yorgunluğunun eklem propriosepsiyonu üzerine olan etkisini eversiyon, inversiyon, plantar fleksiyon ve dorsal fleksiyonda incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 18 ile 35 arasında olan, sedanter ve rekreasyonel egzersiz yapan 20 erkek denek alınmıştır. Birbirisinden en az 4 gün arası olan ayrı ayrı günlerde toplam 4 gün olarak ayak bileğinde, Biodex Multi-Joint System-Pro dinamometre cihazında sırayla, 1. gün; eversiyon (10°), 2. gün; inversiyon (20°), 3. gün; plantar fleksiyon (25°) ve 4. gün; dorsal fleksiyon (15°) açılarında, aktif ve pasif propriosepsiyon ölçülmüştür. Sonrasında izokinetik yorgunluk egzersizi uygulanmıştır. Yorgunluk öncesi yapılan propriosepsiyon ölçümleri yorgunluk sonrası da tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nowadays, with the rapid increase in the rate of participation in sports and physical activities, interests to carry out studies for the prevention of injuries has considerably increased. The purpose of this study, is to investigate the effect of the post-exercise ankle muscle groups' fatigue, on ankle proprioception in the target angles of eversion, inversion, plantar flexion and dorsal flexion. Material and method: 20 men who aged between 18-35 were included in the study who either are sedantery or maintain physical activity recreationally. In separate days with at least 4 days long from each other, using the Biodex Multi-Joint System-Pro dynamometer, ankle active and passive proprioception, were measured in angles of, in turn, 1st day; eversion (10 °), 2nd day; Inversion (20 °), 3rd day; plantar flexion (25 °) and 4th day; dorsal flexion (15 °). After proprioception testing isokinetic fatigue exercise was implemented. Then the proprioception measurements done before fatigue, was repeated after fatigue.