Akut ayak bileği burkulmasında anterior talofibular ligaman lezyonunu ve eklem effüzyonunu saptamada ultrasonografik bulguların tanısal tanısal değeri
Ultrasonography for anterior talofibular ligament lesions and ankle joint effusions in acute ankle sprains
  1. Tez No: 86754
  2. Yazar: RIDVAN ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Ayak bileği burkulması acil servislerde en sık karşılaşılan bilek yaralanması tanışıdır. En sık içeburkulma (inversiyon) ile oluşur ve yaklaşık %80-90 'ında anterior talofibular ligaman (ATFL) zedelenmesi vardır. Kas iskelet sistemindeki yaralanmaların erken tanısı ideal tedavi için gereklidir Tanıda fizik muayene ve radyografik tetkikler kullanılmaktadır. USG, ligaman zedelenmesini göstermek için gittikçe artan sıklıkta kullanılan bir yöntemdir. Geçmişte yüksek frekanslı cihazlar ile yararlı sonuçlar elde edilmiştir. Acil servislerde zedelenme tanısında düşük frekanslı USG kullanımı yaygın değildir. Prospektif, metodolojik kliniğe dayalı çalışmamızda acil servise ayak bileği burkulması ile gelen hastalarda düşük frekanslı ultrasonografinin tanısal yararlılığını araştırdık. Çalışmamızda MR'ı altın standart olarak kullandık. USG bulgularını MR ile karşılaştırdık. Akut zedelenmiş eklemde eklem içi effüzyonunun saptanmasının ligaman yaralanması için anlamlı olduğunu MR bulguları ile kıyaslayarak gösterdik. Fizik muayene bulgularından dört adım yürüyememe bulgusu ligaman zedelenmesi açısından yararlı olabilir. Sonuçlarımızda sensivitesinin düşük olması düşük frekanslı USG'nin ATFL'yi doğrudan göstermedeki rezolüsyonun düşüklüğüne bağlıdır. Bununla beraber spesitivitesinin yüksek olması düşük frekanslı USG'nin, derinliği artırmak için su yastıkçığından yararlanılarak uygun teknik ile kullanıldığında eklem içi effüzyonu saptamada yararlı olduğunu gösteriyor. Ucuz, pratik zararsız bir tetkik olan ultrasonun acil servislerde ATFL zedelenme tanısı için kullanılabilinir. Daha geniş ve çok merkezli çalışmalar ile sonuçlar desteklenmelidir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ankle sprains are the most common diagnosis of the ankle injuries in emergency departments (ED). Anterior talofibular ligament (ATFL) is the most common injured ligament of the ankle. The appropiate management of the lesion depends on fast and accurate diagnosis. Long term complications are the instability of the ankle and ongoing pain during exercise. Physical and radiological tests performed in the ED are helpful but not demonstrate objective findings in the assesment of the ligamentous injuries. Artrography and MRI are most valuable methods but they are expensive, time consuming and not cost-effective in the ED. The purpose of this study is to test the ability of low-frequency ultrasound (3.5 mHz with a standoff pad) to detect the ATFL lesion and ankle effusions in patients with acute ankle sprains. In this prospective observational study we examined patients who presented with an acute ankle sprain to Dokuz Eylul University Hospital Emergency Department (ED) between July and December 1998. Inclusion criteria were age over 17 years and an acute ankle sprain (0.05). USG with a low-frequency scanner can allow a correct diagnosis of ankle effusions at the ankle joint. Further studies are needed. 29