Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda anjiyotensinojen m235t, anjiyotensinojen T174M ve anjiyotensin tip 1 reseptör A1166C polimorfizmlerinin diyabetik nefropati gelişimine etkisinin araştırılması
The effects of angiotensinogen M235T, angiotensinogen T174M and angiotensin TYPE 1 receptor A1166C gene polymorphisms on the development of diabetic nephropathy in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 412456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMMAM SİPAHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biophysics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda AGT M235T / T174M ve AT1R A1166C gen polimorfizmlerinin diyabetik nefropati gelişimine etkisinin araştırılmasını amaçladık. Çalışma, diyabetik nefropatisi olan Tip 2 Diyabetes Mellituslu 101 hasta (hasta grubu) ve Tip 2 Diyabetes Mellitusu olan ancak Diyabetik Nefropatisi olmayan 100 kontrolden (kontrol grubu) oluşmaktadır. AGT M235T / T174M ve AT1R A1166C gen polimorfizmleri, polimeraz zincir reaksiyonu ve sonrasında restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Sonuçlar hasta-kontrol grupları ile AGT M235T / T174M ve AT1R A1166C gen polimorfizimleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Buna karşın; hipertansiyon, sigara, alkol tüketimi, insülin kullanımı ve aile DM öyküleri hastalık aleyhinde risk faktörleri olabilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate angiotensinogen M235T, angiotensinogen T174M and angiotensin type 1 receptor A1166C gene polymorphisms on the development of diabetic nephropathy in patients with type 2 diabetes mellitus, in this study. This study included 101 type 2 diabetes mellitus patients with diabetic nephropathy patients (patient group) and 100 type 2 diabetes mellitus with out of Diabetic Nephropathy (control group). Angiotensinogen M235T / T174M and Angiotensin Type 1 Receptor A1166C gene polymorphisms were identified using polymerase chain reaction and followed by restriction fragment length polymorphism methods. The results showed no significant difference between AGT M235T / T174M ve AT1R A1166C gene polymorphisms with patient-control group. But although; hypertension, smoking, consumption of alcohol, use of insulin and family DM history may be negative risk factors for the disease.