KİT'lerin özelleştirilmesinde kararlılık ve verimlilik analizi örnek çalışma: Kepez Elektrik A.Ş.
- Tez No: 41247
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Son zamanlarda farklı ekonomik yapılardaki her ülkenin bir şekilde özelleştirme çalışmalarıyla iç içe olduğu görülmektedir. Özelleştirme uygulamalarının yöntemi, hızı ve boyutu ülkeden ülkeye farklı olmaktadır. Fakat ortak olan nokta KiT'lerin özelleştirilmesi ihtiyacının her ülkede hissedilmiş olmasıdır. Bu tez çalışmasında amaç, Morgan Guaranty Trust Company of New York firmasının 1985 yılında Türkiye için hazırladığı Özelleştirme Ana Planf nda yer alan maddelerden karlılık ve verimlilik üzerine bir incelemede bulunarak örnek olarak seçilen kuruluştaki (Kepez Elektrik A.Ş.) özelleştirme sonrası iyileşmeleri değerlendirmektir. Bu amaçla birinci bölümde Türkiye'deki KiT'lerin ülke ekonomisi içindeki yerine ve bu KiT'lerin mali yapılarına bakılmıştır. İkinci bölümde özelleştirme kavramı, özelleştirme yöntemini belirleyen unsurlar ve özelleştirme yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde analizde kullanılacak model kurulmuştur. Modelde kullanılacak karlılık ve verimlilik analizinin neden tercih edildiği öncelikle açıklanmış, daha sonra karlılık analizinde sık kullanılan ve genel kabul gören oranlar modele dahil edilmiştir. Bu oranların seçiminde piyasa şartlan incelenmiş, genel kabul gören oranlar tespit edilmiş, bu oranlar içerisinden günün piyasa şartlarında kullanılmaları daha uygun olanlar alınmıştır. Verimlilik analizi için öncelikle verimlilik artışının önemine değinilmiş, daha_ sonra katma değer hesaplamasına ve kullanılacak oranlara yer verilmiştir.ii Dördüncü bölümde model uygulamaya alınmış ve Kepez Elektrik A.Ş. özelleştirme öncesini ve sonrasını kapsayan 1987 - 1993 yıllan arasındaki dönem için incelenmiştir. İncelemede karlılık kriterlerinden Özsermaye Karlılığı, Satış Karlılığı ve Net Aktif Karlılığı kriterleri, verimlilik kriterlerinden ise fiziksel performans göstergesi olarak İşgücü Verimliliği, ayrıca parasal performans göstergesi olarak İşgücü ve Sermaye Verimliliği kriterleri kullanılmıştır. Çıkan sonuçlar sayısal değerler olarak tablolarda ve grafiklerde gösterilmiş ve açıklanmıştır. Takip eden alt bölümde ise özelleştirme açısından modelin sektörel uygulanabilirliğine yer verilmiştir. En son olarak sonuç bölümünde özelleştirme sonrası görülen iyileşmelere ve bazı değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the recent years, many countries whatever their economical structures are, have interest in privatization studies. The necessity felt for privatization of the State Owned Enterprises (SOE's) is common to all of them. However, the method, pace and volume of these studies differ from one country to another. The purpose of this thesis is to analyze the improvements in profitability and productivity achieved by privatization of a SOE, Kepez Electric Co. recalling that such improvements was a prior objective of the Privatization Master Plan prepared by Morgan Guaranty Trust Company of New York in 1985 for Turkey. In the first part the SOE's in Turkish economy and their financial structures are analyzed. The concept of privatization, the methods chosen and the factors which have been effective to make that choice are explained in the second part. In the third part the model used in the analysis is established, and the reason why profitability and productivity criterias were preferred as a basis of the model is explained. Generally accepted ratios that are frequently used in profitability analysis are also added to the structure of the model, these ratios are determined by means of market indicators. In productivity analysis the importance of increase in productivity is emphasized and the method of evaluation of added value, and the ratios used for this purpose are defined.IV In the fourth part the model is implemented for the analysis of Kepez Electric Co. in the period 1987 - 1993 which includes both pre and post privatization phases. The ratios used in the analysis are as follows : Profitability Criteria : - Return on equity - Return on sales - Return on assets Productivity criteria : - Labor productivity as a major indication of physical performance -Labor and capital productivity as a major indication of monatary performance The results of the analysis are interpreted in numerical values in tables and graphics. In the conclusion, improvements achieved by privatization and some evaluations thereof are mentioned.