Temel eğitim 1. devre eğitim programlarında beden eğitimi dersleri
  1. Tez No: 41253
  2. Yazar: NECLA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİLE AÇIKGÖZ (ÜN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; a) Beden Eğitimi dersinde öğretim Etkinliklerini gözlemek, b) Müfredat programında beden eğitiminin yerini incelemek ve c) öğrencilerin beden eğitimi derslerini öğretimi ve önemi hakkındaki görüşlerini belirlemek. Denekler (n=150) düşük, orta ve yüksek sosyo-ekonomik statüleri gösteren 3 ilkokulun 4. ve 5. sınıfları arasından random yöntemi ile seçilmiştir. Deneklem)3 noktalı likert sistemi ile 22 soru içeren anket formunu cevapladılar, öğretmenler (n=45) araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formu ile gözlendiler. Data sonuçlan şunu göstermektedir ki; öğrenciler beden eğitimi derslerinin faydasına ve önemine inanmaktadırlar. Beden eğitimi dersinde öğretmenlerin yeterli araç-gereç kullanmamalarına rağmen adı geçen derste öğrenilenlerin öğrencilere günlük yaşamlarında olumlu yararlar sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present research is (a) to observe the teaching processes in Physical Education Class, (b) to investigate place of Physical Education in school curricula, and /( lA-c~ (c) to determine students' thoughts about importance and teaching of 'Physical Education courses. Subjects (n=150) were randomly selected from among the fourth and fiveth graders of three elementary schools representing low, medium and high socio-economic status. Subjects responded a scale containing 22.3 point Likert items. Teachers (n=45) were observed through an observation lorm developed by the researcher. Data analysis revealed that students believe in the importance and usefulness of Physical education courses. Both student reports and observation data provided information that proper activition do not take place in physical education classes due to time limits and lack of supplies. u