Non-penetran glokom cerrahisi uzun dönem sonuçlarının incelenmesi
LONG term results of non-penetrati̇ng glaucoma surgery
- Tez No: 412550
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.MEHMET BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Açık açılı glokomlu (AAG) gözlerde mitomisin-C'li (MMC) viskokanalostomi ameliyatının sonuçlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Aralık 2007- Mart 2014 tarihleri arasında MMC-viskokanalostomi ameliyatı olan 104 hastanın (41 kadın, 63 erkek; ortalama yaş: 60.7±16.2 yıl; yaş aralığı: 19-87 yıl) 122 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Ameliyattan önce ve sonraki göziçi basıncı (GİB), kullanılan ilaç sayısı ve görme keskinliği değerleri, ameliyattan sonra ek tedavi (anti-glokomatöz ilaç ve/veya 'lazer goniopuncture') ihtiyacı, cerrahi komplikasyonlar ve izlem süresi kaydedildi. Ameliyattan sonra GİB'nın ilaçla veya ilaçsız 21 mm Hg altında olması kısmi cerrahi başarı, ilaçsız 21 mm Hg altında olması ise tam cerrahi başarı olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the results of MMC-viscocanalostomy in patients with open angle glaucoma. Methods: This retrospective study included 122 eyes of 104 (41 women, 67 men; mean age: 60.73±16.22 year; range between: 19-87 year) patients who underwent viscocanalostomy surgery between December 2007-March 2014. Pre and postoperative IOP, number of glaucoma medication, visual acuity, complications, adjunctive procedure (laser goniopuncture with/or glaucoma medication) and success rate were recorded Complete success rate was defined as an IOP of lower than 21 mm Hg without additional medication and qualified success rate was defined as an IOP of less than or equal to 21 mm Hg with or without glaucoma mediacation..